Kontakt lenste yenisiniz,ya da yıllardır kullanıyorsunuz, bu ipuçları bazı kullanıcıların kontakt lensle ilgili olarak karşılaştıkları sorunlardan korunmanızda yardımcı olabilir.

Kontakt lens solüsyonunuzu stoklayın.

Günlük kullan-at kontakt lens (“günlük lens” de denir) kullanmıyorsanız, temizleme solüsyonunuzun bittiğini uzun bir günün sonunda fark etmeyi beklemeyin. Hazır bir solüsyon kaynağınızın olması bu anları önleyecektir.

Kontakt lenslerinize her dokunduğunuzda taze temizleme solüsyonu kullanmanız gerektiğinden, hazır kaynağınızın olması özellikle önemlidir. Lenslerinizi temizlemek için asla musluk suyu kullanmayın. Yabancı maddeler ve enfeksiyona neden olabilecek mikroorganizmalar içerebilir.

Kontakt lensleri takmak ve çıkarmak için öneriler

Lenslerinizi takmadan veya çıkarmadan önce ellerinizi yıkayıp kurutun.

Lensinize dokunduğunuzda elinizde ne varsa gözünüze bulaşacaktır. Kontakt lenslerinize dokunmadan önce ellerinizi antimikrobiyal sabunla yıkayın ve iyice kurutun. Kremli ve yağlı sabun veya losyonlar kullanmaktan kaçının, zira lenslerinizi kirletebilir ve üzerlerinde yağlı bir tabaka bırakabilirler.

Lensi takmaya hep aynı gözden başlayın

Lenslerinizi takarken her zaman aynı gözden başlayın. Yanlışlıkla lensleri karıştırmak olasılığınız azalır, ve evet aynı ayakkabılarınız gibi, sağ ve sol lensleriniz farklıdır.

Kontakt lensi avucunuza yerleştirin

Kontakt lensinizi avucunuza yerleştirerek tutun. Lensi parmaklarınızın arasında tutmanız, lensi tırnaklarınızla yırtma riskinizi arttırır. Tırnaklar lensin yüzeyine zarar verebilirler ve aynı zamanda zengin bir bakteri kaynağıdırlar.

Acı ve rahatsızlık hissederseniz lenslerinizi çıkarın

Eğer lensleriniz acıtmaya veya kuru ve rahatsız hissettirmeye başlarsa, veya insanlar gözlerinizin kızardığına dair yorumlar yapıyorsa lenslerinizi çıkarın! Acı ve rahatsızlık sıklıkla gözlerinizin size bir sorun olduğunu anlatma yoludur. Eğer bu durum tekrar ederse, lenslerinizin size uygun olup olmadığını anlamak için göz doktorunuzla konuşun.

Gözlüklerinizi yanınızda taşıyın

Gözlüklerinizi, özellikle tatillerde yanınızda taşımak, gözlerinizi ihtiyaç halinde dinlendirebilmenizi sağlar. Lenslerinizi takmak acı veya rahatsızlık verici olursa çıkarmalısınız ve gözlüğünüzün yanınızda olması işinizi kolaylaştıracaktır.

Her zaman güneş gözlüğü kullanın, UV’den koruyan lenslerle bile

UV’den koruyan lensler bile gözlerinize zarar veren UV ışınlarının tamamından sizi korumaz. UV’den koruyan güneş gözlüğü kullanmak gözlerinizin ve görüşünüzün zorlanmasını ve zarar görmesini azaltır. Doktorunuzla açık havada yaptığınız aktiviteler hakkında konuşun ki UV ışınlarına maruz kalma riskinizi anlayıp size uygun korumayı önerebilsin.

Kontakt lenslerinizi yasal kaynaklardan temin edin

Lenslerinizi internet üzerinden mi satın alıyorsunuz? İşletmenin adresini kontrol edin. İnternet üzerinden satılan lenslerin bazıları uygun merciler tarafından onaylı olmayabilirler. Ayrıca, hem kozmetik amaçlı hem de dereceli kontakt lenslerin, göz sağlığınız için gerekenleri bilen ve lenslerin gözünüze uyacağından emin olan göz doktorunuz tarafından reçetelendirilmesi gereklidir.

Unutmayın, lenslerinizin bakımını yapmak gözlerinizin bakımını yapmak demektir. Kontakt lens almak, takmak ve gözlerinizin sağlığı için lenslerinizin bakımını yapmak konusunda her zaman doktorunuzla konuşun.

Bu yazıdaki hiç bir ifade  tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz  doktorunuz ile görüşün.
Daha fazla makale