Yeni Kullanıcı

Kontakt Lens Kullanımı ve Bakımı hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlk kontakt lenslerinizi almak üzereyseniz veya takmaya yeni başladıysanız, onları seveceksiniz.

Tabii ki, her yeni deneyim gibi, kontakt lens takmaya alışmak da biraz zaman alabilir. Ancak yakında kontakt lenslerinizi takmak ve bakımını yapmak, her gün dişlerinizi fırçalamak kadar basit ve rutin görünecek.

Sadece göz doktorunuzun talimatlarını izleyin ve aşağıdaki bağlantılar yoluyla daha fazla bilgi edinin.

 

 

Kontaktlar nasıl takılır

Çoğu yeni kullanıcı gibiyseniz, kontakt lenslerinizi takmak muhtemelen sizi biraz gerginleştirir. Endişelenmeyin, bu normaldir. Ancak bunun ne kadar kolay olduğuna ve ne kadar çabuk alıştığınıza şaşıracaksınız

Kontakt lenslerinizi takmak istediğinizde, aşağıdaki öğeleri el altında bulundurarak bir aynanın önünde olduğunuzdan emin olun:

 • Ellerinizi yıkamak için yağsız bir sabun
 • Ellerinizi kurulamak için bir havlu –  kontakt lensler ıslak parmaklara yapışabilir

Gece boyunca temizlenmesi ve saklanması gereken tekrar kullanılabilir kontakt lensler kullanıyorsanız, ayrıca şunlara da ihtiyacınız olacaktır:

 • Lenslerinizi temizlemek ve dezenfekte etmek için kontakt lens solüsyonu – kontakt lensleri temizlemek için el sabunu veya musluk suyu kullanmayın.
 • Unutmayın: Su ve kontakt lensler bir araya gelmemelidir. Kontakt lenslerinizi asla ve asla suda temizlememeli veya saklamamalısınız.

Kontakt lenslerinizi takmak için aşağıdaki basit adımları izleyin...

 

Pro-ipucu: Her bir kontakt lensi takarken her iki gözü açık tutun.

Adım

1

Her zaman önce ellerinizi yıkayın ve kurulayın.

Mikropları kontakt lenslerinizden ve gözlerinizden uzak tutmaya yardımcı olmak için ellerinizi her zaman yağsız sabunla yıkayın. Kontakt lenslerinizi kullanmadan önce ellerinizi tüy bırakmayan bir havluyla kurulayın.

Adım

2

Lensinizi işaret parmağınızın ucuyla nazikçe alın

Lensinizin bir kase gibi yukarı doğru eğik olduğundan emin olun. Herhangi bir yırtık veya çizik görmemelisiniz.

 
 

Pro-ipucu: Her seferinde aynı tarafla başlayın. Sol ve sağ gözleriniz farklı olduğundan, sol ve sağ kontakt lensleriniz de farklıdır. Lenslerinizi yanlışlıkla değiştirmekten kaçınmak için daima önce aynı göz ile başlayın.

Adım

3

Lensi gözünüze yerleştirin

Aynı elin orta parmağını alt kirpiklerinize yakın bir yere koyun ve alt kapağı aşağı çekin. Üst kapağı kaldırmak için işaret parmağınızı veya diğer elinizin orta parmağını kullanın. Lensi göze yerleştirin.

Adım

4

Bir göz kırpmayla tamamlanır!

Kapakları yavaşça serbest bırakın ve göz kırpın. Lens otomatik olarak ortalanacaktır. Her şey iyi görünüyorsa ve iyi hissettiriyorsa, tamamen hazırsınız demektir. Şimdi ikinci lensinizle tekrarlayın!

Kontakt lenslerinizi takmak fiziksel olarak rahatsız edici olmamalıdır. Yerleştirme sırasında herhangi bir acı hissederseniz, lensinizin üzerinde bir kalıntı olabilir veya lens çizik veya yırtık olabilir. Lensi çıkarın, lens solüsyonuyla temizleyin ve dezenfekte edin ve tekrar denemeden önce dikkatlice inceleyin. Hala rahatsızlık yaşıyorsanız, lütfen göz  doktorunuza danışın.

 
 

 

Kontakt Lensler Nasıl Çıkarılır

Kontakt lenslerinizi takmak gibi, lensleri çıkarmak da ilk başta biraz garip hissettirebilir. Ama tıpkı – çocuktan yaşlıya – on milyonlarca diğer lens kullanıcısı gibi bunu biraz pratik yaparak hayata geçireceksiniz. Sadece acele etmeyin ve rahatlayın. Bunu yapacaksınız.

İster lenslerinizi çıkarıyor, ister takıyor olun, her zaman bir aynanın önünde olmalı ve aşağıdaki öğelere kolayca ulaşabilmelisiniz:

 • Ellerinizi yıkamak için yağsız bir sabun
 • Ellerinizi kurulamak için bir havlu –  kontakt lensler ıslak parmaklara yapışabilir

Gece boyunca temizlenmesi ve saklanması gereken tekrar kullanılabilir kontakt lensler kullanıyorsanız, ayrıca şunlara da ihtiyacınız olacaktır:

 • Lenslerinizi temizlemek ve dezenfekte etmek için kontakt lens solüsyonu– kontakt lensleri temizlemek için el sabunu veya musluk suyu kullanmayın.
 • Unutmayın: Su ve kontakt lensler bir araya gelmemelidir. Kontakt lenslerinizi asla ve asla suda temizlememeli veya saklamamalısınız.

Kontakt lenslerinizi çıkarmak için aşağıdaki basit adımları izleyin...

 
 
 

Pro-ipucu: Sol ve sağ lenslerinizi karıştırmaktan kaçınmak için lenslerinizi taktığınız sırayla çıkarma alışkanlığı edinin.

Adım

1

Ellerinizi yıkayın ve kurulayın

Mikropları kontakt lenslerinizden ve gözlerinizden uzak tutmaya yardımcı olmak için ellerinizi her zaman yağsız sabunla yıkayın. Kontakt lenslerinizi kullanmadan önce ellerinizi tüy bırakmayan bir havluyla kurulayın.

Adım

2

Yukarı bakın ve gözünüzü kocaman açın

Başınızı sabit tutun ama gözlerinizle yukarıya bakın. Yukarı bakın ve işaret parmağını kullanarak lensi gözün alt (beyaz) kısmına kaydırın.

Adım

3

Yumuşak bir şekilde sıkın

Lensi başparmak ve işaret parmağı arasında yavaşça kaldırın. Lensi çıkarın. Lense zarar vermemek için yumuşakça dokunduğunuzdan emin olun.

Adım

4

Atın veya temizleyin

Günlük kontakt lens takarsanız, lensleri çıkardıktan sonra atabilirsiniz. Eğer değiştirmeden önce birden fazla kez takılan lensler kullanıyorsanız, göz  doktorunuz tarafından önerilen 2 haftalık veya aylık değiştirme planına bağlı olarak, bunları çok amaçlı dezenfektan lens solüsyonunuz ile birlikte verilen talimatlara göre temizleyin ve saklayın. Lensleri temizleme ve dezenfekte etme hakkında buradan daha fazla bilgi edinin.

 

 
 

 

Kontakt Lenslerin Temizliği ve Bakımı

Günlük kontakt lens kullanıyorsanız, endişelenmeniz gereken bir temizlik veya dezenfeksiyon işlemi yoktur: Kontakt lensleri her taktığınızda, bu yeni bir çifttir.

2 haftalık ve aylık lens kullananların yapması gereken iş biraz daha fazladır – bu çok önemlidir, ama aynı zamanda çok da basittir!

Her çıkardığınızda lensler için bu basit adımları izleyin – ayrıca lütfen çok amaçlı dezenfeksiyon solüsyonunuzla birlikte gelen talimatları da dikkatle izleyin.

Adım

1

 

Lensi çıkardıktan sonra avucunuza alın ve lensin üzerine yeni kontakt lens solüsyonu sıkın. Solüsyon talimatlarınız kaç damla kullanacağınızı söyleyecektir.

Adım

2

 

Bu solüsyonda lensi nazikçe ovmak için diğer işaret parmağınızı kullanın ve tekrar solüsyon talimatlarını uygulayın.

Adım

3

 

Lensi saklama kabınıza koyun, üstünü daha fazla yeni solüsyonla doldurun, ardından kabı kapatın. Lütfen kabın tamamen solüsyonla doldurulmaması gerektiğini unutmayın. Lenslerinizi takmadığınızda, kabın içinde solüsyonla kaplı tutun. Solüsyon talimatları, güvenli bir şekilde dezenfekte olmaları için ne kadar süreyle bekletilmeleri gerektiğini size bildirecektir.

Kapakları yavaşça serbest bırakın ve göz kırpın. Lens otomatik olarak ortalanacaktır. Her şey iyi görünüyorsa ve iyi hissettiriyorsa, tamamen hazırsınız demektir. Şimdi ikinci lensinizle tekrarlayın!

Kontakt lenslerinizi asla hidrojen peroksit solüsyonlarıyla durulamayın veya bu solüsyonları gözlerinize koymayın. Peroksit solüsyonlarının doğru kullanımı hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın.

Daha Fazla Lens Bakım İpucu

Kontakt lenslerinizi nazikçe kullanın. Yumuşaktırlar ve yırtılabilirler, bu nedenle tırnaklarınıza veya mücevherlerinize değmelerine izin vermeyin. Lens yırtılırsa, atın.

Lenslerinizi temizlemek ve saklamak için sadece yeni kontakt lens solüsyonu kullanın. Bu, lenslerinize mikrop ve diğer kontaminantların bulaşma riskini en aza indirir. Asla musluk suyu, önceden kullanılan solüsyon veya tükürük kullanmayın. Solüsyon, lens kabının ağzına kadar doldurulmamalıdır.

Lenslerinizi takmak için kabından her çıkardığınızda kabını lens solüsyonu ile durulayın. Lens kabını kapağını kapatmadan ve baş aşağı, temiz ve kuru bir yerde bırakın. Lens kabınızı sık sık, en azından 3 ayda bir değiştirin.

Kontakt lenslerinizi daima göz  doktorunuz tarafından reçete edilen plana göre takmayı unutmayın – lensleri amaçlanandan daha uzun süre takmak gözleriniz için kötü olabilir. Planınız veya kontakt lens bakımının diğer yönleri hakkında sorularınız varsa, göz  doktorunuz en iyi tavsiye kaynağınızdır.

 

 

Konfor Hakkında Her Şey

Her yeni deneyimde olduğu gibi, kontakt lensleri ilk kez takmak biraz “farklı” veya alışılmadık bir his verebilir. Ama onlara ne kadar çabuk alışacağınıza şaşıracaksınız. Biraz sabır gerektirir, ancak birkaç gün içinde kontakt lens taktığınızı bile unutabilirsiniz.

CooperVision kontakt lensler, kullanıcıların yumuşak malzemeleri ve yenilikçi lens tasarımları ile rahat etmelerine yardımcı olur.

Kontakt lenslerle ilgili en yaygın soru ve cevaplardan bazılarını keşfetmek için her zaman SSS sayfamızı ziyaret edebilirsiniz ancak konforunuzu korumak için bazı harika ipuçları burada:

 • Sağlıklı ve rahat lens kullanımını sürdürmek için göz bakım doktorunuz ile düzenli takip ziyaretleri planlayın.
 • Göz doktorunuzun önerdiği değiştirme planına harfiyen uyun. Günlük tek kullanımlık lensler kullanıyorsanız, bunları tekrar kullanmayın.
 • Kontakt lenslerinizi fazla takmaktan kaçının.Göz doktorunuzun önerdiği normal kullanım süresinden daha uzun süre kullanmaktan kaçının ve göz doktorunuz tarafından reçete edilmediği sürece lensleri gece boyu uyku sırasında takmayın.
 • Ortam kuruysa nemlendirici/kayganlaştırıcı damlalar yardımcı olabilir (özellikle kış aylarında aşırı ısınan odalarda düşük nem). Kullanmadan önce lütfen göz  doktorunuza danışın.
 • Dijital cihazların uzun süreli kullanımı sırasında sık sık kısa molalar verin. Bilgisayar ekranına veya elde kullanılan cihaza odaklanmak, göz kırpma hızınızı azaltarak lensin geçici olarak kurumasına neden olabilir.
 • Lenslerinizi losyon, krem veya göz makyajı sürmeden önce  takın.
 • Tekrar kullanılabilir kontakt lensler kullanıyorsanız (örn. aylık veya 2 haftalık değiştirme), önerilen dezenfeksiyon bakımı ve temizlik solüsyonu prosedürlerine harfiyen uyun.

Lensleriniz rahatsız veya tahriş edici hissettiriyorsa veya görmeniz net değilse, ihtiyacınız olan yardımı almak için göz  doktorunuzla konuşun.

Yaşam Tarzı Faydaları

CooperVision kontakt lensleri yaşam tarzınızı nasıl zenginleştirir? Neredeyse her türlü görme düzeltme ihtiyacını karşılayabilecek ve esen kalmanıza yardımcı olabilecek geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz. Spordan seyahate ve dijital cihazlara kadar, kontakt lenslerimiz sürdürdüğünüz yaşam tarzı için özgürlük, konfor ve rahatlık sunar.