Hijyen, sadece göz sağlığınızı değil uzun vadede görüşünüzü de etkileyebilecek enfeksiyonlar ve diğer problemleri engellemek için önemli bir faktördür.

Yapılması ve yapılmaması gerekenler,kontakt lenslerinizi temizlemek—ve gerisindeki sebepler.

Lensler nasıl temizlenmeli

Kontakt lenslerinize dokunmadan önce ellerinizi su ve sabunla yıkayın.

Mümkünse anti-bakteriyel sabun kullanın ve ellerinizi hav bırakmayan bir havluyla kurulayın. Yağ ve losyon bazlı sabunlar kullanmayın zira bunlar lenslerinizi lekeler.

Her seferinde taze kontakt lens temizleme solüsyonu kullanın.

Musluk veya steril su, tükürük, salin solüsyonu veya yeniden ıslatma damlaları kullanmayın. Bunların hiçbirisi kontakt lenslerinizi dezenfekte edemez ve doğru şekilde temizleyemez.

Kontakt lenslerinizi parmaklarınızla ovun ve sonrasında taze temizleme solüsyonu ile yıkayın.

Çalışmalar, “ov ve yıka” metodunun, ovma gerektirmeyen kontakt lens temizleme solüsyonları kullanılıyorsa bile, kontakt lensleri temizlemede en iyi yöntem olduğunu göstermiştir. Tırnaklarınızı lenslerinize değdirmeyin. Tırnaklar yalnızca keskin değil, aynı zamanda mikrop ve kir yuvasıdırlar.

Kontakt lens kabınızı taze solüsyonla yıkayın ve açık halde kurumaya bırakın.

Lens kutusunu yabancı maddeler ve mikroorganizmalar içerebilecek olan suyla temizlemeyin. Ayrıca, lens kutusunu küf ve mikropların birikmesine ortam hazırlayan tuvaletin yakınına veya nemli yerlere koymayın.

Lenslerinizi temiz tutmanın diğer yolları

  • Kontakt lens temizleme solüsyonunuzu seyahat veya saklama amacıyla solüsyonun temizliğini tehlikeye atacak daha küçük kaplara aktarmayın. 
  • Solüsyon şişenizi sıkıca kapalı tutun ve kullanırken yüzeyler ve nesnelere değmekten kaçının. 
  • Kontakt lens kabınızı en azından üç ayda bir değiştirin. 
  • Kontakt lenslerinizi ilk açıştan sonraki 30 günden fazla kullanmayın. 
  • Gözünüze kaçıp tahriş ve enfeksiyona neden olabilecek duman ve diğer kirletenlerden kaçının.

Her zaman talimatları izleyin.

Kontakt lenslerinizle, kontakt lens kabınızla, kontakt lens temizleme solüsyonunuz ile gelen talimatlar ve doktorunuzun tavsiyeleri ile birlikte, size lens takma ve temizleme üzerine en iyi bakım ve performansı sağlamak için tasarlanmıştır.

Son olarak, doktorunuz, gözlerinizi ve görüşünüzü en iyi halde muhafaza etmek konusunda müttefikinizdir. Kontakt lensleriniz ve bakım sisteminizin halen gözleriniz ve yaşam tarzınıza uygun olduğuna emin olmak için doktorunuzla yıllık kontrolünüzü yaptırın.

Bu yazıdaki hiç bir ifade  tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Daha fazla makale