Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Kontakt lens kullanmayı düşünüyorsanız, muhtemelen okuma ve çalışma için canlı ve net görme sağlamaktan spor ve açık hava etkinliklerine konfor ve rahatlık katmaya ve hatta görünüşünüzü değiştirmeye kadar yaşamınıza getirebilecekleri avantajlar hakkında çok düşünmüşsünüzdür. Ama muhtemelen merak ettiğiniz birkaç şey de vardır. Göz doktorunuz, bu kararın alınmasına yardımcı olmak üzere değerli bilgileri sizinle paylaşabilir. Bunun yanı sıra, aşağıdaki en yaygın soru ve yanıtlardan bazılarını da topladık.

Kontakt lenslerin kullanımı rahat mı?

Günümüzün kontakt lensleri, gözlerin nemli ve rahat hissetmesine yardımcı olmak için özel özelliklerle tasarlanmıştır. Her yeni deneyim gibi, ilk kez kontakt lens takmak da biraz “farklı” hissettirebilir, ancak birkaç gün içinde onları taktığınızı unutabilirsiniz. Kontakt lensler rahatsızlık veya tahrişe neden olmamalıdır; sizinkinde durum buysa, göz  doktorunuzla konuşun.

Kontakt lens takmak zor mu?

Milyonlarca kişi her gün mutlu bir şekilde kontakt lens takmaktadır. Göz  doktorunuz kontakt lens ile ilgili sorularınızı yanıtlamaya yardımcı olabilir. Bu, lenslerin nasıl yerleştirilip çıkarılacağını, onlara nasıl bakılacağını, kullanım programınızı ve diğer soru veya endişeleri anlamayı içerir. Göz  doktorunuz gözleriniz için doğru kontakt lensleri seçmenize yardımcı olabilir.

Kontakt lenslerin bakımı zor mu?

Hiç değil. Günlük kontakt lensler en kolay seçenektir: Düzenli temizlik gerekmeden her gün yeni bir çift takarsınız. Aylık veya 2 haftalık değiştirme planına sahip yumuşak kontakt lensleri seçerseniz, göz  doktorunuz size bunları sadece birkaç dakika içinde nasıl temizleyeceğinizi ve dezenfekte edeceğinizi gösterecektir.

Kontakt lensler uygun fiyatlı mı?

Günümüzde, göz  doktorları şaşırtıcı derecede uygun fiyatlı kontakt lens seçeneklerini bulmanıza yardımcı olabilir. Ve bir gözlük kaybetmek, kırmak veya çizmek ile ilgili gizli maliyetleri göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Bazen gözlük ve bazen de kontakt lens takabilir miyim?

Aslında pek çok kişi ikisini de dönüşümlü kullanmayı tercih eder. İş günlerinde veya spor ya da toplum önünde konuşma yapmak gibi belirli etkinliklerde kontakt lens takarken, okuma, ders çalışma veya evdeki görevleri yerine getirme için gözlüğü seçerler. Kontakt lensler, repertuarınıza başka bir “görünüm” ekleyebilir. Ayrıca, gözlüklere ihtiyaç duymadan, tasarım güneş gözlüklerini daha iyi kullanabilirsiniz. 

Çocuklar kontakt lens takabilir mi?

Evet, aslında, çoğu çocuk ve ergen, sosyal durumlarda kontakt lens kullanırken gözlüğe göre daha rahat hisseder.1 Ve tabii ki, çocuklar spor veya patırtı yaparken yumuşak kontakt lensler kırılmaz. Çocukların kontakt lensleri ilk aldıkları ortalama yaş 13’tür, ancak araştırmalar, çoğu 8 ila 11 yaş aralığındaki çocuğun kontakt lensleri başarıyla takabileceğini ortaya koymuştur.2 Günlük kontakt lensler, çok rahat oldukları için çocukların ve ebeveynlerinin favorisidir, gözlük gibi kırılmazlar ve gerçekten de hiç temizlenmeleri gerekmez.

Astigmatım varsa kontakt lens kullanabilir miyim?

Kesinlikle. Astigmat için olan yumuşak kontakt lenslere “torik lensler” denir. Görünen o ki, doğru web sitesine geldiniz: CooperVision, torik kontakt lenslerde küresel bir liderdir. Torik kontakt lens portföyümüz, göz  doktorlarının ve astigmatı olan lens kullanıcılarının net ve stabil görme için güvendiği özel Optimized Toric Lens GeometryTM lensleri içerir.

Yakın gözlüğü kullanıyorum, kontakt lens kullanabilir miyim?

Evet. Bunlara “multifokal” kontakt lensler denir ve gözlüğünüz gibi yakın mesafe, uzak mesafe ve aradaki her şeyi net bir şekilde görmenize yardımcı olur. Gerçekten tüm mesafelerde görmenize yardımcı olabilirler. Kontakt lenslerin rahatlığını kaçırmanıza gerek yok.

Kontakt lens gözüme yapışabilir mi?

Pek mümkün değildir. Ancak kontakt lensleri ilk aldığınızda doğru yerleştirme ve çıkarma hakkında bilgi edinmek önemlidir. Göz  doktorunuz kontakt lenslerinizi takmanın ve çıkarmanın ne kadar kolay olduğunu size gösterecektir. On milyonlarca insan için bu, günlerinin rutin bir parçasıdır.

Kontakt lens gözümü çizebilir mi?

Göz  doktorunuzun önerdiği şekilde uygun lens bakımı, kullanımı ve takma alışkanlıkları sayesinde bu yaygın bir durum değildir. Güvenli, basit takma ve çıkarma için göz  doktorunuzun talimatlarını izlemeniz yeterlidir. Herhangi bir endişeniz varsa, lütfen yardım için göz  doktorunuzla görüşün.

Kontakt lens gözümden fırlayabilir mi?

Göz  doktorunuzun tavsiye ettiği doğru lens bakımı, kullanım ve takma alışkanlıkları benimsendiğinde bu pek yaygın bir durum değildir. Göz  doktorları, kontakt lenslerin her kullanıcıda yerinde durması için kontakt lensleri doğru şekilde uygulama konusunda uzmandır. Doğru uygulama, lenslerinizi kolayca ve doğru şekilde takmanızı ve çıkarmanızı da kolaylaştırır.

Kontakt lens gözümün arkasında kaybolabilir mi?

Kesinlikle hayır! Bazen, bir kontakt lens doğru konumundan kayabilir ve göz kapağınız tarafından gizlenebilir. Lens konumunu kolayca ayarlayabilirsiniz. İlginç gerçek: Göz kapağınızın alt tarafı ve gözünüzün beyazının tabakası sürekli bir yüzey oluşturur, bu nedenle bir lensin gözünüzün arkasına geçmesi fiziksel olarak imkansızdır.

Referanslar:

1. Walline JJ, Jones LA, Rah MJ, ve diğ. Pediyatrik Hastalarda Kontakt Lensler (CLIP) Çalışması: Koltuk Süresi ve Oküler Sağlık. Optom Vis Sci. 2007;9(84): 896-902.

2. Walline J ve diğ. Çocuklar ve Gençler için Kontakt Lens Kullanımının Faydaları. Göz ve Kontakt Lens 33(6): 317–321, 2007