Kontakt lens kullanıcıları için yaz mevsiminde 5 yolculuk önerisi

Tatil mevsimi geldi yine! Siz ve kontakt lensleriniz tatile hazır mısınız? Uzun mesafeli bir yolculuk yapıyorsanız lenslerinizi nasıl koruyacağınız konusunda kafanızda sorular olabilir. Biraz güç olsa da kontakt lenslerinizi dünyanın en gelişmemiş ve uzak noktasında bile kullanabilmelisiniz. Bunun için yurt dışına yolculuk yaparken kontakt lenslerinizle ilgili olarak birkaç noktaya dikkat etmeniz yeterli:

# 1 Musluk suyu içmeyin ve lenslerinizle temas ettirmeyin – Kontakt lenslerinizi musluk suyu, damıtılmış su, göl suyu, şişe suyu, ya da her ne olursa olsun hiçbir türden su ile temas ettirmemelisiniz. Suda yaşayan mikrop ve virüsler ve özellikle de Acanthamoeba organizması lenslerinize bulaşabilir ve ciddi ve tedavisi güç enfeksiyonlara yol açabilir. Yalnızca son kullanma tarihi geçmemiş steril kontakt lens solüsyonu kullanın. ve lenslerinize dokunmadan önce mutlaka ellerinizi temiz içme suyuyla yıkayın.

# 2 Kontakt lensleriniz için bir yolculuk kiti almayı düşünün Kontakt lens kutunuz ve solüsyonunuzu seyahat çantanıza atabilirsiniz tabii, fakat bu seyahat kitlerinden bir tane edinirseniz yolda lenslerinizi takıp çıkarmanız gerektiğinde oldukça pratik olabilir. Bu kitler cebinizde veya paltonuzun cebinde gezdirilebilecek kadar küçüktür ve kaliteli bir tanesini seçerseniz içinde ayna da dahil gereksinim duyacağınız her şeyi bulabilirsiniz.  Fiyatları değişkenlik gösterdiğinden piyasa incelemesi yapmakta yarar var.

# 3 Solüsyonu asla daha küçük bir kaba aktarmayın Hava yolculuğundaki sıvı kısıtlamaları nedeniyle solüsyonunuzu daha küçük bir aktarmak çekici bir fikir olsa da bunu yaptığınızda solüsyonunuzun sterilliği olumsuz etkilenebilir. Solüsyonun daha küçük boyunu satın alın veya daha iyisi yolculukta tek kullanımlık günlük lensler kullanın. Bu lensler kutu veya solüsyon gerektirmez ve her gün yeni bir çift kullanacağınız için sterillik sorun olmaz.

# 4 Kontakt lens bilgilerinizi yanında taşıyın – Dilini bilmediğiniz bir ülkeye yolculuk yapıyorsanız kontakt lens reçete bilgilerinizi ve yerel dilde birkaç cümlelik açıklamayı elinizin altında bulundurun. Böylece yerel bir optikçiye kontakt lenslerinizi kaybettiğinizi söylediğinizde mesajınızın anlaşılmasını güvenceye almış olursunuz. Kendi göz doktorunuzun bilgilerini de gerektiğinde yerli bir göz doktoruna vermek için yanınızda bulundurmanızda yarar var.

# 5 Gözlüklerinizi de yanınıza alınGözlükle evden bile çıkmayı istemeyen kişilerdenseniz (böylelerinin olduğunu biliyoruz) bile varsa gözlüklerinizi yanınıza almanızda yarar var. Seyahat ederken polenden tutun, bir akrabanın evindeki hayvan tüyüne kadar alerjiye neden olan yeni etkenlerle karşılaşabilirsiniz. Yanınızda yedek olarak gözlüklerinizin olması yararlı olabilir.  Buna ihtiyaç duymazsanız, sorun yok. Fakat ihtiyaç duymanız halinde gözlüklerinizi yanınızda getirdiğiniz için memnun olacaksınız.    

Yolculuk yapmak kontakt lens sorunu yaşamadığınızda bile oldukça stresli olabilir. Oluşabilecek sorunları en aza indirgemek için bu önerileri izleyin ve yolculuğunuzun keyfini çıkarın. Bol bol fotoğraf çekmeyi de unutmayın!

İyi yolculuklar!

Daha fazla makale

Related Products

  • Proclear® 1 day

    Göz kuruluğu yaşayan kontakt lens kullanıcıları için net görüş*, rahatlık ve konfor.