Kontakt lens muayeneleri, tıpkı diğer mutad göz muayeneleri gibi, doktorunuzun göz sağlığınıza ve görüş kalitenize iyice bakmasına imkan tanır. Bunu düzenli olarak yapmak — yılda bir gibi — göz doktorunuzun gözünüzdeki değişiklikleri ciddi bir hal almaya başlamadan önce yakalamasını sağlar.

Ancak, eğer lens kullanıyorsanız, lenslerinizin gözünüze ve görüşünüze iyice uyduğuna emin olmak önemlidir. Ayrıntılı bir göz muayenesi ile yapılan lens muayenesi, aynı zamanda kontakt lensin uygulanmasını da içerir. İşte bir muayeneden beklemeniz gerekenler..

Rutin, ayrıntılı göz muayeneleri

20’de 20 görüşünüz, gözlükleriniz veya lensleriniz olsa dahi, gözlerinizi ve görüşünüzü en iyi kalitede tutmak için düzenli göz muayenesine ihtiyaç duyarsınız. Normalde bu muayene şunları içerir:

  • Kırılma hatasının ve derecenizin belirlenmesi için göz testleri
  • Gözlerinizin birlikte nasıl gördüğünü kontrol etmek için açma-kapama testleri
  • Doktorunuzun gözlerinizdeki yapıları büyüterek sağlıklı olup olmadıklarını incelediği  biyomikroskop muayeneleri
  • Glokom (göz tansiyonu) için göz basıncı veya “hava üfleme” testleri
  • Doktorunuzun gözlerinizin arkasını daha iyi görebilmesi için yapılan göz bebeği genişletme

Kontakt lensin uygulanması

Kontakt lensler tıbbi cihazlardır, dolayısıyla lens almak için bir reçeteye ihtiyacınız olacaktır.Göz doktorunuz size kontakt lens reçetelemek  için yaptığı göz muayenenizde, gözünüze en uygun lensi bulmak için çalışacaktır.

Kontakt lens uygulaması, hem denemeyi hem de ölçü almayı gerektirir.

Göz doktorunuz size hayat tarzınız ve tercihlerinizle ilgili sorular soracaktır. Bazı lensler sporcular ve hareketli yaşam tarzına sahip kişiler için daha uygundur, diğer lensler ise örneğin sıklıkla seyahat ettikleri için lensleriyle uyumak durumunda kalabilen kişiler için uygun olabilir. Göz doktorunuz size ayrıca renkli lensleri veya kullan-at lensleri tercih edip etmediğinizi soracaktır.

Göz doktorunuzun ayrıca birkaç ölçü alması da gerekir. En yaygın olanı korneal kürvatür, yani gözünüzün ön yüzeyinin ölçümüdür. Bazı durumlarda göz bebeği ve iris boyutu da ölçülür. Gözleriniz kuruysa, doktorunuz gözlerinizi yeterince nemli tutacak bir kontakt lens almanız için ayrıca bir gözyaşı filmi değerlendirmesi yapabilir.

Unutmayın, göz doktorunuz gözlerinizin sağlıklı kaldıklarından ve en iyi performansı gösterdiklerinden emin olma konusunda müttefikinizdir. Gözleriniz ve görüşünüzle ilgili bir değişiklik yapacaksanız veya bir değişiklikle karşılaşırsanız, profesyonel tavsiye almayı unutmayın.

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Kategoriler: Kontakt Lens Bakımı
Daha fazla makale