Dereceli kontakt lensler bizi gözlüklerin günlük hengamesinden kurtarabilir ve bu da en çok spor yaparken fark edilir. Kontakt lensler özellikle spor faaliyetlerine katılan ergenler için harika olabilir.

Burada kontakt lenslerin oyunu nasıl değiştirebileceğine dair bazı yollar anlatılmıştır.

Daha iyi spor performansı 

Kontakt lensler, gözlüklere göre daha fazla görüş alanını kapsar ve böylece toplam netlik ve çevresel görüşü artırır. Amerikan Optometri Derneğinin yayınladığı 2010 anketinde her on çocuktan yedisi, kontakt lens taktıklarında gözlük takmaya göre daha iyi spor performansı sergilediklerini söylemiştir.

Top ve raket sporları

Çeviklik ve hızlı hareketler içeren sporlar, en önemli anlarda görme alanınızdan kaymayan (veya büsbütün düşmeyen) dereceli kontakt lenslerle mükemmel olur. 

Temas sporları ve ekstrem sporlar

Ekstrem sporlar ve sert, yüksek temaslı sporlar (güreş ve Amerikan futbolu gibi) kendi gözlüklerinizle yaralanma endişeniz olmadan da yeterince serttir.

Yarış sporları

Kontakt lensler gözünüzde kalarak yüksek hızlarda bile keskin bir görüş sağlar ve görme alanını artırır böylece arkanızdan kimin geldiğini görebilirsiniz.

Konfor artışı

Antrenmanlar veya yarışmalar sırasında kontakt lens takmak gözlüklerinizi kaybetme endişesi ve çerçevelerin kayması rahatsızlığından kurtulmanız anlamına gelir. Böylece gözünüzdekilere değil, oyuna konsantre olabilirsiniz. 

Kontakt Lens teknolojisindeki ilerlemeler, sporculara daha çok konfor da sunabilir.  Kullan-at lensler irritasyonu azaltırken size her gün taze, düzgün bir yüzey getirir. Yeni nesil silikon hidrojel kontakt lensler, gaz geçirgenliğini yükselterek ıslanabilirliği ve konforu korurken aynı zamanda gözlerinize daha fazla oksijen erişimi sağlar.

Gözleriniz için daha iyi koruma 

Kırılan veya parçalara ayrılan gözlüklerle gözün yaralanmasını engellemenin yanı sıra, spor için kontakt lensler oyun sırasında gözlerinizi korumanızı kolaylaştırabilir. Kontakt lensler ayrıca gözlerinizi UV ve künt darbe zararına karşı siper oluşturan koruyucu kask ve gözlükleri giymenizi kolaylaştırarak da sizi güvende tutabilir. 

Sporla kontakt lensler oyununuzu daha iyi ve eğlenceli bir deneyime çevirebilir. Yaptığınız spor için en uygun kontakt lensler hakkında göz doktorunuzla konuşun.

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır.Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Daha fazla makale