İşte son gözlük modasından bazı örnekler ve nasıl göründüğünüze dikkat ederken gözlerinizin bakımına dair bazı ipuçları.

Güneş gözlükleri

Güneş gözlüğü ana moda aksesuarlarından biridir ve gözlerinizi korumanın iyi bir yoludur.

Maalesef, pahalı marka gözlükler bile tam bir koruma sağlayamaz.

İster pilot gözlüğü ister dereceli gözlük ihtiyacınız olsun, işte hem gözleriniz hem de görüntünüz için iyi güneş gözlüklerini seçmeniz için bir rehber.

Gözü Koruma

Güneş: Güneş gözlükleri gözümüzü güneşin verdiği zararlardan korur zannederiz, ama bu her zaman doğru değildir. Bir lensin rengi veya koyuluğu  UV ve mavi ışığı ne kadar iyi bloke edeceğini göstermez: lenslerin UV koruması standartlara göre test edilmelidir. Amerika’da, gözlük camları UV-B ışınlarının %99’unu engellemeli ve UV-A ışınlarını normal ışığın %30’u kadar geçirmelidir. 

Dikkat: Güneş gözlükleri görüş ışığını engeller ve bu nedenle araba kullanırken engelleyici olabilirler. Gece araba kullanırken güneş gözlükleri asla kullanılmamalıdır ve gün içerisinde araba kullanırken takılabileceklerine dair onaylı olmalıdırlar.

Diğer riskler: Ne standart ne de dereceli güneş gözlükleri yapay ışık kaynaklarından (güneş lambaları gibi) korunmayı sağlamaz veya iş güvenliği amacıyla kullanılamaz.

Optik kalite

İyi görünmek, ama ayrıca net görmek mi istiyorsunuz? Kıpırdayan çizgi testi camlarınızı test etmeye yardımcı olur.

Kıpırdayan çizgi testi: Dikey bir köşeye veya bir çizgiye bakın. Kafanızı öne arkaya hareket ettirin, siz çizgiye bakarken gözleriniz camların ötesini tarasın. Eğer çizgi kıpırdarsa camda bir hata olabilir demektir ve başka bir çift cam bulmalınız gerekebilir.

Tasarım çerçeveler

Her gün gözlük kullanıyorsanız, gözlüklerinizin kişisel tarzınıza uymasını istersiniz. Neyse ki, hem kadınlar hem de erkekler için, eski veya yeni moda pek çok tasarım çerçeve var. En son moda gözlüklerden birine karar vermeden önce, göz doktorunuzla dereceli gözlüklerin size uygun olup olmadığını konuşun.

Moda kontakt lensler

Dekoratif veya kozmetik amaçlı, lensler gün geçtikçe gelişen bir yenilik. Bazı yeni moda lensler:

Renkli kontak lensler

Standart kontakt lensler kolay görülebilmeleri için hafifçe renklendirilmişlerdir fakat takıldıkları zaman bu renk belli olmaz. Renkli kontakt lensler ise gözünüzün biraz daha geniş bir kısmını kaplayarak doğal göz renginizi vurgular veya değiştirirler. Mavi veya istediğiniz herhangi bir renkte lens sahibi olabilirsiniz.

Kostüm kontakt lensleri

Pek çok film yapımcısı ve makyöz, filmler ve reklamlarda özel efekt yaratmak için kostüm kontakt lensleri kullanmaktadırlar. Bunlar genellikle skleral kontakt lenslerdir, gözlerinizin beyaz kısmını da kaplarlar. Stüdyoda muhteşem görüntüler yaratsalar da, aktörün görüşünü engellerler.

Halka lensler

Halka lensler (bazen “büyük göz lensleri” de denir) gözlerinizi daha büyük gösterirler. Bunu göz akının bir kısmını da renkle kaplayarak gerçekleştirirler. Halka lensler Asya’dan çıkmıştır, anime karakterlerinin büyük gözlü görünüşleri orada popülerdir.

Dekoratif kontakt lensler, tüm lensler gibi, profesyonel rehberlik olmadan kullanıldıklarında önemli risk taşırlar.Göz doktoruna danışman modaya uygun lens alan kullanıcıların giderek artan sorunlarından dolayı,  dekoratif veya düzeltici kontakt lensleri reçetelendirilmeden alamazsınız ve almamalısınız.

Gözlerinizin iyi görünmelerini sağlarken, sağlıklı olmalarını da sağlayacak pek çok yol vardır. Size en uygununu doktorunuzla konuşun.

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Daha fazla makale