Günümüzün kontakt lensleri genellikle yumuşak ve kullan-at özelliktedirler, takmak ve yenilemek için çeşitli değişim programları takip edersiniz.

Diyelim ki mutad bir şekilde 8’dan 5’e programınız var: Günlük lenslerinizi gün içerisinde takıp gece olunca atacak,  her sabah yeni bir çift lens kullanacaksınız. Diğer lensler ise iki haftada veya ayda bir değiştirilir.

Kişisel tercihleriniz ve rutinleriniz hangi programın sizin için daha iyi olduğunu belirler. Her programın kendine özgü iyi bir yanı vardır. Buradan  Günlük kontakt lensler 'i inceleybilirsiniz.

"Günlük" kontakt lenslerin yararları

Günlük lenslerin pek çok iyi yanı vardır:

  • Asla temizlemeniz gerekmez—Gece temizliği rutinini veya temizleme solüsyonu şişelerini unutun. Uzun bir günün sonunda, lenslerinizi atın ve yatağa girin.
  • Günlük lensler en kolay kullanım programına sahiptirler—Lenslerinizi değiştirmeyi hatırlatan uyarılara gerek kalmaz. Gece çıkarır, her sabah yeni bir çift kullanırsınız.
  • Günlük kullan-at lensler zamandan kazandırır—Günlük temizleme için gereken süreden tasarruf ettirdikleri gibi, yanınızda ekstradan bir çift lens taşıyabilirsiniz böylece unuttuğunuzda eve dönmenize gerek kalmaz.
  • Göz alerjileri konusunda yardımcı olabilirler—Kalıntı birikecek kadar uzun kullanılmadıkları için günlük lensler alerjilerin başlamasına daha az sebep olur. Ayrıca her sabah taze ve düz bir lens yüzeyi tahriş olmuş gözlere daha iyi gelir.
  • Ergenlik çağındakiler için harika! Kaç ebeveyn bunu söyleyebilmek isterdi? Okuldan spora, spordan sosyal hayata, hayatlarındaki pek çok şeyden dolayı ergenlik çağındakiler lenslerini temizlemeyi ve değiştirmeyi ihmal etmeye daha yatkındırlar. Kontakt lens bakımının bu kısmını ihmal etmek gözler için bir risk oluşturur, fakat günlük lensler temizleme gerektirmez ve değiştirmek de çok kolaydır.

Günlük lenslerle ilgili diğer bilinmesi gerekenler

Her gün çıkarıp atacağınız için, daha çok lens almanız gerekecek. (Ve unutmayın, her göz için bir kutu gerekli, yani 30 günlük bir lens stoku 60 tane lens anlamına gelir.)

Göz doktorunuz doğru dereceyi bulmak için sizi muayene edecek. Ağırlıkla kişisel tercihlerinize göre günlük lens veya başka bir lens kullanma programı seçeceksiniz, fakat doktorunuz da sizin görüş ve göz bakımı alışkanlıklarınızı bildiğinden, seçiminizin artı ve eksilerini değerlendirmenize yardımcı olabilir. 

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile gürşün.
Daha fazla makale