Bugünün kontakt lens teknolojisi geçmişe kıyasla, lenslerin kullanım süresi bakımından, daha çok seçenek sunmaktadır.

Kullanıcılar için en iyi değişim programının hangisi olduğunu, göz doktoru uygun gördüğü taktirde,  büyük oranda kişisel tercihleri belirlemektedir. Günlük, iki haftalık ve aylık kontakt lenslerin her birinin kendine göre artı ve eksileri vardır.

Bu makalede, aylık kontak lensi keşfetmenize yardımcı olacağız.

Aylık lensler sizin için doğru mu?

Aylık kontakt lenslerin pek çok avantajı vardır:

Uzun kullanımlı kontakt lensler

Bazı aylık lensler gözden çıkarmadan peş peşe yedi güne kadar takılabilir.

Uyunabilmesi için onaylanmamış Kontakt Lenslerin Kullanımı  gözleriniz açısından risk taşır çünkü gözünüzü oksijen bakımından yetersiz kılar. Bu tehlikeler arasında kornea enfeksiyonları, korneada neovaskülarizasyon yani kan damarlarınızın göz aklarınıza doğru uzanması bulunur.

Gündüz süresince gözlerinizin açık olması kornenıza oksijeni iletir. Aylık ve diğer uzun kullanımlı kontakt lensler, ki tipik olarak daha yüksek gaz geçirgenliğine sahip silikon hidrojel lenslerdir; standart lenslere kıyasla lensten beş kat veya daha fazla oksijen geçmesine imkan tanır.

Her zaman olduğu gibi, yeni veya farklı bir kontakt lens almadan önce doktorunuzla konuşun.

Aylık seçimiyle daha az lens

Aylık kontakt lenslerin toplam maliyeti, daha az sayıda lens satın aldığınız için günlüklere göre biraz daha az olabilir. Bu lensleri her gün değil her ay atarsınız bu yüzden her yıl sadece 24 tane lense ihtiyacınız olur. Çevreye duyarlı kullanıcı için bu aynı zamanda daha az atık anlamına gelir.

Konfor

Gözlerinizi daha berrak ve beyaz tutmak için daha fazla oksijenin geçmesine izin vermesinin yanı sıra aylık lenslerdeki silikon hidrojel malzeme daha konforlu olabilir. Gözleriniz bir yandan nemli kalmaya devam ederken daha iyi nefes alabilir; bu dengeye daha iyi kontakt lens teknolojisi sayesinde ulaşılır.

Aylık, iki haftalık veya günlük kontakt lensler - seçim sizin

Her zaman yeni veya farklı bir kontakt lens almadan önce doktorunuzla konuşun. Göz doktorunuz lenslerinizin gözleriniz için reçete edilmesini ve uygulanmasını sağlar böylece hem görme duyunuzu hem de göz sağlığınızı en iyi seviyede tutarlar.

Konu kontakt lens değişim programı ise; aylık, iki haftalık ve günlük kontakt lensler arasından seçim yapmak çoğunlukla kişisel tercih meselesidir ancak doktorunuz yaşam tarzınız için en iyi tercihi yapmanızda ek kılavuzluk yapabilir. Ayrıca göz doktorunuz, siz yeni kontakt lens türüne uyum sağlarken, görme sağlığınızı takip etmeye yardımcı olabilir.

Bu yazıdaki hiç bir ifade, tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Daha fazla makale