Burayı okuyorsanız, kontakt lens kullanmayı düşünmeye başlamışsınızıdır.

Ayrıca, gözlüklerinizden vazgeçip lense geçmeden önce, kontakt lensle ilgili bilmeniz gereken herhangi bir konu var mı diye düşünüyor olabilirsiniz.

Pekala! Hadi gerçekleri kurgudan ayırarak bu farklı soruları keşfedip cevaplayalım.

Lensler gözlükten daha mı iyidir?

Çoğunlukla bu kişisel tercihinize kalmış bir şeydir. Lenslerle gözlüklerin farklarını kıyaslıyorsanız, biri için diğerini yok saymak zorunda değilsiniz. Pek çok kimse lenslerini belli saatler içerisinde, örneğin okul ve işte takıp, daha sonra gözlükleriyle değiştiriyorlar. Siz de bir gün lenslerinizi diğer gün gözlüklerinizi takarak çeşitlilik sağlayabilirsiniz.

Kontakt lenslerin temizlenmesi: Bunu yapmak zor mu?

Lenslerinizi temizlemenin gözlüklerinizi temizlemekten daha fazla zaman almadığını fark edeceksiniz. Sadece temiz kontakt lens solüsyonu kullandığınızdan emin olun, musluk suyu kullanmayın. Banyo lavabonuzdan akan su kontakt lenslerinizde kalıntı bırakabilecek maddeler içerebilir. Bunun olmasını istemezsiniz.

Ayrıca—ve bu çok önemlidir—lenslerinizi temizlemek amacıyla ağzınıza almayın ve lenslerinize tükürmeyin. Gözlerinize olduğu kadar ağzınıza da mikrop bulaştırmış olursunuz.

Gece temizliklerini tamamen bırakmak isterseniz günlük kontakt lensler almayı düşünün. Bu lenslerle, her gün yeni bir çift takıp eskisini atacaksınız. Günlük temizlik gerektirmez.

Lensler tehlikeli midir?

Milyonlarca insan her gün güvenli bir şekilde lens kullanıyor. Bazı yeni kullanıcılar lenslerin gözlerinin arkasına kayacağından endişelenir. Rahat olun, böyle bir şey olmaz. Gözünüzün dışını kaplayan transparan tabaka, konjunktiva, bunun olmasına izin vermez.

Yine de, kontakt lenslerin tıbbi ürünler olduğunu bilmelisiniz. Sadece göz doktoru tarafından reçetelendirilebilir ve verilebilirler.  Yeni çıkan “Halloween” lensleriyle gözlerini zedeleyen insanlar olduğu bir gerçek.

Makyaj ve kontakt lensler: Biri için diğerinden vaz geçecek miyim?

Makyaj ve lensler, eğer ikisini de dikkatlice uygularsanız, birlikte uyum içinde yaşayabilirler. Bunu sağlamak için, önce lenslerinizi takın. Makyajınızdaki yağ ve diğer maddelerin lenslerinize bulaşmasını istemezsiniz.

Yine, lenslerinize dokunmadan önce ellerinizi yıkamayı unutmayın ve bunu ağır parfümü ve nemlendiricisi olmayan bir sabunla yapın.  Lensinize istenmeyen maddeleri bulaştırabilirsiniz.

Pek çok yeni kullanıcının lense geçmeden önce arada bir akıllarını kurcalayan, kontakt lensle ilgili bazı genel problemler bunlardır. Sorularınızı göz doktorunuzla paylaşın zira hususi sorular kişiden kişiye değişebilir.

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Daha fazla makale