Çocuklarınız çok fazla televizyon mu izliyor?

Günümüzde televizyon sadece televizyon programları anlamına gelmiyor. DVD’ler, internet üzerinden izlenebilen videolar, video oyunları ve çok daha fazlası mevcut. Çocuklar sadece televizyona değil, bilgisayar, akıllı telefon, iPad, taşınabilir DVD oynatıcı ve daha bir çok ekrana da bakıyor. Tüm bu ekrana bakarak geçirilen süre çocuklar için kötü mü?

İşte çocuklarınız için en iyi kararı almanıza yardımcı olacak bazı noktalar.

Televizyon çocuklar için yararlı mı?

Televizyonda çocuklar için eğlendirici, zaman zaman öğretici olan içerik mevcut olabilir. Yine de, her şeyin fazlası zararlıdır ve bu kesinlikle televizyon için de geçerli. İşte çocuğunuzun televizyon izleme alışkanlıklarını takip ederken aklınızda tutmanız gereken bazı uyarılar.

Oturarak yapılan bir faaliyettir

Saatlerce bir ekranın karşısında oturmak, çocuklarınızı güçlü ve sağlıklı büyümek için ihtiyaç duydukları hareketli oyunlardan ve egzersizlerden uzak tutar.

Sosyal paylaşım ve yaratıcı oyunla gelişen hayal gücünü engeller

Yaratıcı oyun aracılığıyla, özellikle başka çocuklarla oyun oynayarak öğrenmenin çocukluk gelişiminde bir mihenk taşı olduğu gitgide daha da belli olmaktadır. Programları izlemek, eğlendirici de olsa pasif bir faaliyettir ve çocuklarınızın tam kapasitelerini kullanmalarını engeller.

Televizyon yayınlarının pek çoğu çocuklar için uygun değildir

Ebeveyn kontrolüne imkan veren araçlarla ve giderek artan sayıda internet üzerinden yayınlanan çocuk programları ve çocuklar için yayın yapan televizyon kanallarla dahi, her şeyi gözleyip filtreleyemezsiniz.

Televizyondaki hangi programlar çocuklar için iyidir?

Çocuklarınızla, aşırıya kaçmadan, yaşlarına uygun programları izleyin. Televizyon veya bilgisayarı bebek bakıcısı olarak saatlerce kullanmayın. Bu, çocuğunuzun ne izlediğini görebilmenize ve izlediklerini çocuğunuzla konuşabilmenize olanak sağlar.

Eğer çocuğunuz daha küçükse, espriler sizin seviyeniz için fazla basit de olsa ekrandakilere gülün ve olanlarla ilgilenin. Bu çocuğunuzla bağ kurmanıza ve ailenizle geçirdiğiniz vaktin daha özel geçmesine yardımcı olur.

Görme ve çocuklar: televizyon izlemek çocukların gözlerine zarar verir mi?

Herhangi bir ekrana bakarak geçirilen zamanın fazlası, özellikle halen gelişmekte olan genç gözleri zorlar ve başka sorunlara yol açabilir. Çocuğunuzun beyni yirmili yaşlarına kadar gelişmeye devam eder.

Hatırlamanız gereken bazı şeyler:

  • Çocuğunuz da siz de, ekrana baktığınız her 2 saat için 15 dakika boyunca gözlerinizi dinlendirmelisiniz.
  • Birkaç dakikada bir, birkaç saniyeliğine başka yöne bakın (bu eğer çocuğunuzla birlikte televizyon izliyor ve program sırasında birbirinizle etkileşimde bulunuyorsanız daha rahat olur).
  • Çocuğunuz da siz de asla tamamen karanlıkta televizyon izlememelisiniz.

Çocuğunuz televizyona çok yakın oturuyorsa belki de gözlüğe ihtiyacı vardır. Çocuğunuzun görüşünü düzenli aralıklarla kontrol ettirin ve göz doktorunuzla her zaman sorularınızı ve endişelerinizi paylaşın.

Televizyon, diğer her şey gibi olumlu ve olumsuz yanları olan bir araçtır. Uyarıcı nitelikli, eğitimsel içerik sağlayabilir. Ailenizle birlikte vakit geçirmenizi sağlayabilir. Fakat televizyona veya ekrana gereğinden fazla bakmak çocuğunuzun diğer sağlıklı aktivitelerden geri kalmasına, henüz görmeye hazır olmadığı içeriğe maruz kalmasına veya gözlerinin zorlanmasına neden olabilir.

Unutmayın, televizyonu biraz izlemek yeterlidir!

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Kategoriler: Kontakt Lens Bilgileri
Daha fazla makale