Torik lenslerin astigmat için olan kontakt lensler olduğunu duymuş olabilirsiniz ama torik lens nedir ve nasıl yardımcı olurlar? Sizi lenslerinizi nasıl takacağınıza, lenslerin nasıl çalıştıklarına ve  lenslere ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken şeylere dair aydınlatıyoruz.  

Torik kontakt lens nedir?

Torik lens özel şekillendirilmiş bir kontakt lenstir. Standart kontakt lenslerin yüzeyi küreseldir, bir plaj topunun yanından kesilmiş bir dilim gibi.

Bundan farklı olarak torus, simite benzeyen bir geometrik şekildir. Bir torik lens, bu simitin yanından alınan bir dilim gibi bir şekle sahiptir.

Torik lensin şekli, dikey ve yatay oryantasyonlarda farklı kırılma veya odaklanma gücü meydana getirir. Işığı kırma gücü, lensin üzerinde muhtelif noktalarda, artar veya azalır.. 

Astigmat kontakt lensleri

Torik kontakt lensler gözünüzdeki korneanın veya merceğin farklı bombelenmesinden dolayı meydana gelen astigmat problemlerini çözer (astigmat, korneal astigmat veya lentiküler astigmat).

Bu durumlarda kornea veya mercek, ışığın dikey ve yatay düzlemde kırılmasının farklı olacağı şekilde bombelenmiştir. Bu da bulanık görmeye ve küçük ayrıntıları seçmede sorun yaşanmasına yol açar. Bazen dikey çizgiler eğriliyormuş gibi görünür.

Torik lenslerin dikey ve yatay oryantasyonlarda farklı kırılma kuvvetleri sağlaması sayesinde astigmata neden olan bu sorun çözülür.

Torik kontakt lenslerin seçilmesi

Torik lensler diğer tüm kontakt lenslerde olduğu gibi, görüşünüz için doğru lensleri seçebilecek ve bu lensleri gözlerinize uygulayabilecek doktorunuz tarafından reçete edilmek zorundadır. Eğer astigmat veya başka görme sorunları sebebiyle kontakt lenslere ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, göz doktorunuzla konuşun. 

Bu sırada dikkate almanız gereken bazı şeyler:

Hastaya deneme yapılması torik kontakt lensler için bilhassa önemlidir 

Torik kontakt lenslerin hususi bir oryantasyonu olduğundan ötürü, gözünüzde doğru şekilde durmaları gerekir. Üreticiler torik kontakt lensleri, koyuldukları gibi kalmalarına yardım edecek özelliklerle üretirler, örneğin: 

  • İnce-kalın bölgeler
  • Lens tabanının bir parça kesildiği lens budaması
  • Lensin bir miktar daha kalın veya ağır olduğu yer anlamına gelen lense balast koyulması

Bunun anlamı şudur; kontakt lenslerin gözünüze uygulanması her zaman olduğundan da daha önemlidir. Yerküredeki Ekvator gibi torik lenslerinde bir orta ekseni vardır burası sizin görüş hattınızı açık tutar. Eğer lensleriniz iyi oturmaz ve kayarsa, görsel netliğiniz de oturmaz ve kayar.

Torik lenslerin farklı türleri

Torik kontakt lensler ayrıca başka görme düzeltmeleri için de verilir ve her türlü kullanma programında bulunabilir. Günlük torik lensler,  diğer kullan-at torik kontakt lensler ve hatta renkli torik lensler alabilirsiniz. 

Torik kontakt lensler hem yumuşak hem de rijit gaz permeabl (RGP) veya sert lens maddelerinden yapılır. RGP lensler oturma sağlamakta daha iyi olabilir ancak ilk uyum süreleri daha uzun olabilir ve daha kuru ve hassas da olabilirler. Yumuşak kontakt lensler daha konforlu ve idamesi daha kolaydır ancak takıldıkları yerde durmaları için fazladan özen gerekir.

Tüm kontakt lenslerde olduğu gibi astigmat için torik kontakt lens alma hakkında da göz doktorunuzla konuşun. Doktorunuz, hem gözlerinize hem de yaşam tarzınıza uyacak doğru çözümü bulmanızda size yardımcı olabilir.

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Daha fazla makale