Spor dünya çapında yaygın bir eğlencedir.

Beyin sarsıntısı, kemik kırılması, hatta su toplaması gibi şeyleri önlemek için azami dikkat gösterirken, çizik kornealar, kırık göz yuvaları ve kalıcı görme kaybı için önlem almayı sıklıkla unuturuz. Her yıl binlerce kişi kayıt altına alınacak kadar ciddi göz yaralanmalarına uğruyor.

Gözlerinizi ve görüşünüzü korumakla kalmayıp atletik performansınızı da arttırabilecek, spor için çeşitli gözlükler mevcut.

Daha iyi oyun, daha iyi performans, daha iyi koruma 

Spor için tasarlanmış bir göz aksesuarı kullanmanın koruyucu yararı ve performansa katkısı vardır. İşte spor için göz aksesuarlarının ana spor dallarına nasıl katkıda bulunduğuna dair bilgiler. 

Temas sporları

Oyuncular ve heyecanlı seyirciler, havada uçuşan dirsek, diz ve diğer nesnelerin futbol, hokey, Amerikan futbolu ve basketbol oyunları sırasında nasıl önünüze çıkabileceğini bilirler.

Göz koruyucular ve koruyucu gözlükler, bunların göze yani vücudumuzdaki en hassas ve açıktaki organa gelmesini önler. Bunun gibi kaba kuvvet travmalarının göz yuvası çatlakları, retina şişmesi, iç kanama, gözbebeği iltihabı ve travmatik kataraktlara neden olmasını önleyebilirsiniz.

Spor için göz aksesuarları ayrıca, güneşten korunmayı ve güneşte daha iyi bir görüşü sağlar. Görme düzeltilmine ihtiyaç duyuyorsanız, daha az endişe ve daha çok görme performansı sağlar.

Tavsiye edilen koruma:

  • Göz koruyucular veya büyük tip gözlükler
  • Polikarbonat yüz koruyucuları 

Top ve sopayla oynanan oyunlar

Hentbol, squash, raketbol, tenis, golf ve beyzbol gibi sporlarda sert objeler yüksek hızda savrulurlar. Kaymayan ve buğu yapmayan göz aksesuarları sadece gözünüzü toptan ayırmamanızı sağlamakla kalmaz, darbeye dayanıklı polikarbonat ve spora özgü tasarımlarıyla gözünüzü de toptan korurlar.

Tavsiye edilen koruma:

  • Göz koruyucular
  • Yüz koruyucuları ve dolgulu kasklar

Su sporları

Spor ve yüzme gözlükleri, aşırı rüzgarın ve karışık koşulların cisimleri önünüze savurduğu su sporları için iyidir. Spor gözlükleri aynı zamanda UV ışınlarının verdiği zararlardan ve performansı etkileyen parlamalardan da korur.

Lens kullanan yüzücüler için, yüzücü gözlüğü kullanmak suyu gözünüzden uzak tutar ve kontakt lenslerle ilgili meydana gelen sorunların başlıcası olan enfeksiyon vakalarını önler. (Not: lenslerinizle yüzmeyiniz)

Tavsiye edilen koruma:

  • Göz koruyucular veya büyük tip gözlükler
  • Yüzücü gözlükleri

Spor için doğru göz aksesuarını seçmek

Göz koruyucu veya büyük tip gözlük seçerken bilmeniz gerekenler:

  • Asla camsız göz koruyucu veya büyük tip gözlük almayın.
  • Camlarının kaza esnasında dışarı doğru çıkacak şekilde tasarlandığından emin olun.
  • Polikarbonat camları seçin, piyasadaki darbeye en dayanıklı cam malzemesi odur.
  • Buğu önleyici camlar ve açık havada yapılan sporlar için UV koruması arayın.

Unutmayın, gözlerinizi korumak görüşünüzü korumaktır. Sorunuz olursa her zaman doktorunuza danışın; gözlerinize ve yaşam tarzınıza en uygun göz bakımı ve gözlüğü bulmanıza yardımcı olacaktır.

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Daha fazla makale