Silikon hidrojel kontakt lenslerin adı bu lenslerin üretilmesinde kullanılan malzemelerden gelmektedir. İnsanoğlu daha iyi teknoloji ve malzemeler geliştirdikçe, başka pek çok şey gibi kontakt lensler de ilerleme kaydetmiştir. Peki, silikon hidrojeller, neden kontakt lensleri daha iyi kılmaktadır? Silikon Hidrojellerin ne olduğundan ve nasıl bir fark yarattıklarından bahsedelim.

Silikon hidrojel kontakt lensler nelerdir?

Yumuşak kontakt lensler 1960larda ve 1970lerde su seven polimerlerin yani tekrarlayan parçalardan oluşan büyük moleküllerin (çok sayıda vagonu olan uzun bir tren düşünün) geliştirilmesiyle mümkün olmuştur. Bu polimerlere "hidrofilik jeller" veya kısaca "hidrojeller" adı verildi. 

Silikon Hidrojeller, kontakt lenslerin oksijen geçirgenliğini (artan konfor, uzun süre kullanım ve daha iyi göz sağlığı), ıslanabilirliğini (daha iyi konfor) ve klinik performansını artırmayı amaçlayan bir dizi gelişmenin sonuncusudur. Silikon suya göre daha fazla oksijen geçirgenliğine sahiptir yani daha çok oksijenin geçmesine izin verir ve artık böylece oksijen geçirgenliği lenste ne kadar su bulunduğuna bağlı değildir.

Silikon hidrojel türleri

Silikon hidrojellerin günümüzde kontakt lensleri üretmekte kullanılan pek çok türü hatta nesilleri vardır. Bunların galyfilcon, senofilcon, comfilcon ve enfilcon gibi teknik adları vardır..

Malzemesi ne olursa olsun her bir kontakt lens, belirli takma ve değiştirme koşulları için ABD'deki FDA tarafından onaylanır ve açıklanır. Silikon hidrojeller genelde konforu çoğaltsa ve daha uzun kullanmaya imkan verse de, sizin için doğru kontakt lenslerin bunlar olup olmadığını doktorunuzla kontrol edin.

Silikon hidrojel lenslerin avantajları

Silikon hidrojel lenslerin temel faydası oksijen geçirgenliği sağlamak için ıslanabilirlikten ödün verilmesini azaltmasıdır. Silikon hidrojeller böylece, aşağıdakileri içeren, pek çok olanağa kavuşur:

  • Uzun süreli kullanım (bazen peş peşe altı gece ve gündüze kadar) )
  • Sürekli kullanım (kimi zaman değiştirmeden otuz güne kadar) )
  • Artan konfor ve performans

Silikon hidrojellerin seçilmesi

Silikon hidrojel malzemelerin, her biri farklı düzeltme ve kullanma ihtiyaçlarına yönelik kontakt lensler yapmakta kullanılan çok farklı türleri vardır. Bu nedenle, silikon hidrojellerin avantajlarını bilmek, tercihlerinizi bilinçli yapmanıza yardım edebileceği gibi sizin için doğru kontakt lensleri bir göz doktoruna danışarak seçmelisiniz.

Unutmayın ki internetten nefes alabilir bir kontakt lens satın almak ucuz olabilir   ancak çevrim içi satılan bazı kontakt lensler onaylanmış veya izinli değildir. Tüm kontakt lensler sizin için, göz doktorunuz tarafından reçete edilmeli ve gözlerinize uygulanmalıdır.

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Daha fazla makale