Monovizyon kontakt lensler, presbiyopinin neden olduğu odaklanma problemlerini düzeltebileceğimiz bir yöntemdir. Peki nedir ve nasıl işe yarar? Monovizyon lenslerle sizi tanıştıralım ve bazı görme problemlerinizin üstesinden nasıl geldiklerini gösterelim.

Presbiyopi nedir?

Presbiyopi, Yunanca’da “yaşlanmış göz” anlamına gelir, gözün yaşlandığının bir belirtisidir. Yaşlandıkça, gözünüzün merceği giderek sertleşir ve esnekliğini kaybeder: artık hem yakın hem uzaktaki nesnelere odaklanmak için şeklini kolaylıkla ayarlayamaz.

Pek çok insan presbiyopinin etkilerini 40’lı yaşlarının başlarından ortalarına doğru, okudukları şeyleri daha net görebilmek için bir kol boyu uzakta tutmaya başladıklarında fark ederler.

Monovizyon kontakt lens nedir? 

Monovizyon kontakt lensler, insanların yaşlandıkça presbiyopiyi düzeltmek için izledikleri yollardan biridir. Yakın ve uzak arasında odaklanırken çekilen zorluğun üstesinden gelmek için, yakın görüş için bir lens, uzak görüş için de başka bir lens verilir.

Presbiyopi için diğer seçenekler

Monovizyon kontakt lenslere ek olarak, göz doktorları presbiyopinin üstesinden şunlarla gelirler: 

  • Bifokal gözlükler veya bifokaller: Bunlar en yaygın çözümdür, gözlüğün ana camlarına bir de okuma kısmı eklenir.
  • Progresif gözlükler: Bazı gözlükler giderek artan derecelerde düzeltici camlar (progresif ek camlar, progresif kuvvet camları, veya multifokal camlar da denir) kullanır. 
  • Multifokal kontakt lensler: Bunlar, bifokal veya progresif gözlükler gibi, birden fazla odak noktası içeren kontakt lenslerdir. Bazıları bifokal kontakt lens olarak tasarlanmıştır, göz okuma derecesine geçmek için hafifçe kayar; diğerleri gözün sürekli  lensin merkezinden bakmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır.
  • Okuma gözlüklerinin, normal görüşü (uzağı) sağlayan standart dereceli kontakt lenslerin üzerine takılarak kullanılması.

Monovizyon kontakt lenslerin seçilmesi

Monovizyon kontakt lensler bir alışma süreci gerektirir, kontakt lens kullanmaya yeni başladıysanız veya bir lens türünden diğerine geçiyorsanız bu düşünülmesi gereken bir şeydir. Beyniniz bu düzenlemeye, yani her göze atanmış bir görev olmasına alışmayı doğal olarak öğrenir. (Genellikle baskın gözünüz normal, yani uzak görüş için atanır.)

Düşünmeniz gereken diğer şey de monovizyon sistemin iki gözle görüşünüzü nasıl etkileyeceğidir (gözleriniz çeşitli görme görevlerini gerçekleştirirken ikili çalışırlar). Çalışmalar, monovizyon kontakt lens kullanan pek çok hastanın hala iki gözle görüş özelliklerini koruduğunu ve eşdeğer sayılabilecek görüş performansına sahip olduğunu göstermiştir. 

Tüm kontakt lenslerdeki gibi, özel görme problemlerinizin üstesinden gelecek en iyi yol hakkında göz doktorunuzla konuşun. Eğer siz ve doktorunuz monovizyon kontakt lensleri seçerseniz, doktorunuz lenslerin her iki gözünüze ve görüşünüze uyup uymadığından emin olmanıza yardımcı olur. 

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Daha fazla makale