İnsanların yüzüne bakarak bunu anlayamayabilirsiniz ama dünyada milyonlarca insan kontakt lens kullanmaktadır. Kontakt lenslere aşina değilseniz gelin size kendini belli etmeyen ancak yaygın kullanılan bu yardımcıları tanıtalım.

Kontakt Lens nedir?

Kontakt Lens, gözünüzün yüzeyini kaplayan gözyaşı tabakası üzerine yerleştirilen ince, kavisli bir mercektir. Bu lensin kendisi aslında şeffaftır ancak çoğu kez kullanıcıların elinde daha kolay bulunsun diye çok az renklendirilir. Şimdiki kontakt lensler sert veya yumuşaktır. Kullanıcıların çoğu yumuşak lens takmaktadır ancak kontakt lenslerin üfürme camdan yapıldığı zamanlar çok da eski değildir!

Kontakt Lenslerin kısa tarihçesi

Her ne kadar kontakt lensler göz sağlığına modern bir katkı gibi görünse de, aslında başlatanı Leonardo da Vinci ve Rene Descartes'ten başkası olmayan uzun ve renkli bir tarihe sahiptir. Öte yandan, ancak 19. yüzyılın sonunda Alman bir cam üfleyicisi arkasından bakıldığında görülebilen ve makul ölçüde tolere edilebilen bir lens üretebilmiş ve yine Alman bir oftamolog ilk kontakt lensi üretip göze takmıştır, bu lens bir seferde birkaç saat takılabiliyordu.

Kontakt lens türleri

Halen kontakt lensler en çok görme düzeltimi amacıyla takılsa da tamamen kozmetik ve değişiklik amacına yönelik lensler de vardır. Renkli kontakt lensler göz rengi tonunuzu belirginleştirebilir veya tamamen değiştirebilir ve kostüm kontakt lensleri beyaz perdede gördüğünüz özel efektlerin bir kısmının yaratılmasına yardım edebilir.  

Ancak tüm kontakt lensler tıbbi cihazlardır. Dereceli kontakt lensler ve kozmetik kontakt lenslerin hepsi reçete gerektirir. Bunun sebebi; enfeksiyon ve enflamasyon gibi en yaygın komplikasyonların dahi görme kaybı veya körlüğe yol açabiliyor olmasıdır. Komplikasyonları önlemenin en iyi yolları arasında şunlar yer alır:

  • Aklınızdan lens geçiyorsa göz doktorunuzla konuşun.
  • Kontakt lenslerinizi yasal kaynaklardan temin edin
  • Kontakt lenslerinizin bakımını iyi yapın ve temiz tutun
  • Kontakt lensleriniz ve lens ürünleriyle ilgili tüm talimatlara uyun
  • Kullanma ve değiştirme programınıza bağlı kalın

Kullanma ve değiştirme programları

Gözlerinizi ve sağlığınızı en iyi performansta tutmak amacıyla her çift kontakt lens belirli bir kullanma programı için imal ve reçete edilir ve tanımlanan süreden sonra değiştirilmesi gerekir.

Günlük kullan-at kontakt lensler gündüz boyunca takılır ve uyumadan önce atılması sabah da yeni bir çiftle değiştirilmesi lazımdır. Diğer lenslerin farklı değiştirme programları vardır.

Yaşam tarzınız ve tercihleriniz ne olursa olsun göz doktorunuz sizin için doğru kontakt lens veya göz sağlığı çözümlerini bulmaya yardımcı olabilir. Gözlerinizin ve görüşünüzün sağlığı hakkında sorularınızı her zaman profesyonel birine danışmayı unutmayın.

CooperVision lensleri veya genel olarak görme hakkında bir sorunuz mu var? Sık sorulan bazı sorulara verilen cevaplara bir göz atın.. Daha ayrıntılı bir açıklama için lütfen göz doktorunuza danışın.

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Daha fazla makale