Lensin nasıl takılması gerektiği, ilk defa lens kullanan veya kullanacak her kişinin sorduğu bir sorudur.

Daha önce yapmadıysanız uygulama süreci ilk başta biraz garip gelebilir. Ne de olsa cisimleri gözümüzden uzak tutma gibi bir refleksimiz vardır, değil mi?

Rahatlayın. Kontakt lenslerin takılması inanılmaz kolay bir işlemdir ve biz de sizi bu işlemin her basamağını açıklamak için buradayız. Biraz alıştırma gerektirir ama kısa sürede kolaylıkla yapabilirsiniz

Lenslerinizi beş kolay adımda nasıl takarsınız

Öncelikle, bunu lensleri gözünüze koymak gibi düşünmeyin, yaptığınız bu değil. Yaptığınız, lensleri gözlerinize rahatlıkla duracakları ve net görmenize yardımcı olacakları şekilde takmak. Şimdi asıl konuya gelelim. Bu lens takmanın muhtemelen en kolay yolu.

1. Ellerinizi yıkayın.

Kontakt lenslerinize kazara toz, mikrop, veya makyaj kalıntısı bulaştırmadığınızdan emin olmak istersiniz zira bunlar gözlerinize zarar verebilir. Ayrıca, fazla nemlendirici ve parfüm içermeyen basit sabunlar kullanın. Ellerinizi iyice durulayın ve kurutun. Bu da yine, gözlerinize istenmeyen bir şey bulaştırmamanız için gerekli. Şimdi lensleri takalım.

2. Her zaman aynı gözden başlayın.

Lensleriniz her iki göz için ayrıdır. Ayakkabılarınız gibi, iki teki birbiriyle karıştıramazsınız. Kutudan çıkardığınızda lensleriniz birbirleriyle aynı görüneceğinden, sağ elinizi kullanıyorsanız sağ gözünüzden, solaksanız sol gözünüzden başlamak ve her lens taktığınızda buna bağlı kalmak, hangi lensin hangi göz için olduğunu karıştırmamanızı sağlar. Lenslerinizi ilk kez takmak için kolay olan yol bu, ki zaten istediğimiz de bu.

3. Lensi dikkatlice çanak haline getirin.

İşaret parmağınızın üzerine lensi koyun. Lense bakın. Bir çanak gibi yukarı doğru mu bakıyor? Öyleyse, harika! Neredeyse bitti. Sadece kontakt lens solüsyonunuzla durulayın; ve lenslerinizi takıp gününüze devam etmeye hazırsınız. 

4. Göz kapağınızı tutun ve lensinizi yerleştirin.

Göz kapağınızı tutmak için boşta olan elinizi kullanın ve lensi yerleştirin. Pek çok kimse lensi göze yerleştirirken başka tarafa bakmayı tercih eder. Böyle de yapabilirsiniz, doğruca lense de bakabilirsiniz. İkisi de olur.

5. Gözünüzü kapatıp açın ve gülümseyin—işte oldu!

Bu kadar! Her zamanki gibi gözünüzü kapatıp açın, aynaya da bakabilirsiniz. Her şey yolunda görünüyorsa ve öyle hissediyorsanız, hazırsınız. Eh, kolay olacağını söylemiştik!

Kontakt lenslerin nasıl takılacağı konusunda yaygın efsaneler

Lens takmak ve kullanmakla ilgili bazı yaygın efsaneleri yıkmaya bir dakika ayıralım:

Ya lenslerim gözümün arkasına kayarsa?

Basitçe söylemek gerekirse, kaymaz. Bu mümkün değildir. Gözlerinizin beyaz kısmını kaplayan konjunktiva zarı bunu önler.

Ya lenslerim gözlerime yapışır ve çıkmazsa?

Merak etmeyin. Lensleriniz küçük çekme kupaları gibi gözlerinize yapışmaz. Gözünüzde kalmak ve gerektiğinde kolayca çıkarabilmeniz için tasarlanmışlardır. Aynen öyle...

Lenslerim gözlerimden sürekli fırlamaz mı?

Hayır. Bu, eski filmler veya TV şovlarında karakterlerden birinin sert lensini kaybetmesiyle ortaya çıkmış efsanelerden biridir. Gerçek hayatta günümüzün yumuşak lensleriyle böyle birşey olması ihtimali pek yoktur.  

Umarız lens takmakla ilgili önerilerimiz lenslerinizi takmanıza ve onlarla ilgili efsanelere kulak asmamanıza yardımcı olur. Her yeni faaliyetteki gibi, ne kadar çok yaparsanız, kontakt lenslerinizi takmanız o kadar kolaylaşır. Yakında, düşünmeden yapabilir hale geleceksiniz.

Pratikte yardıma ihtiyaç duyarsanız göz doktorunuza sormaktan çekinmeyin. Size bu süreçte bizzat yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Daha fazla makale