Kontakt lenslerin çıkarılması ilk kez kullananlar için korkutucu bir durum olabilir.

Uzun süredir lens kullananlar dahi yeni bir duruma alışmayı biraz sinir bozucu bulabilirler.  Ne yapabilirsiniz?

Rahatlayın! Biraz alıştırma yaptıktan sonra her şey kolaylaşır—buna lenslerinizi çıkarmak da dahil. İlk başta biraz zorluk çekerseniz endişelenmeyin. Bu tamamen normal. 

Bu sürecin (ve gece temizliği kısmının) biraz daha kolay geçmesini sağlayacak, lensleri çıkarmak için bazı ipuçları.

Kontakt lenslerinizi çıkarmadan önce

Lenslerinizi çıkarmak hakkında hatırlamanız gereken en önemli şey her zaman önce ellerinizi su ve sabunla yıkamanız gerektiği. Lenslerinize bulaşan suyun miktarını azaltmak için ellerinizi silerek kurulayın.

Lenslerinizi çıkarırken (ve takarken) bir diğer önemli ipucu ise her zaman aynı gözden başlamanız. Bunu yapmak kazara karışma riskini azaltır. (Unutmayın, lenslerin de tıpkı ayakkabılar gibi sağ ve sol tekleri vardır.) 

Kontakt lensler nasıl çıkarılır 

Lenslerinizi çıkarmaya hazır mısınız? Haydi, başlayalım!

1. Özellikle başlangıçta, iyi ışıklandırılmış bir aynanın önüne geçin.

2. Yukarı bakın.

3. Kullanmadığınız elinizin (solaksanız sağ elinizin) işaret parmağını, göz kapağınızı kaldırıp gözünüzden uzaklaştırmak için kullanın.

4. Kullandığınız elinizin orta parmağıyla, aşağıdaki göz kapağınızı aşağı çekin.

5. İşaret parmağınızın ve baş parmağınızın ucunun alt taraftaki yumuşak kısmını kullanarak, lensi nazikçe sıkın ve gözünüzden aşağıya doğru çekip uzaklaştırın. Gerektiğinden daha fazla güç kullanarak tutmayın veya katlamayın.

6. Lensi diğer elinizin avuç içine koyun.

Tamamladınız! Gerçekten çok kolay. 

Kontakt lenslerin temizlenmesi 

Lenslerin uygun kullanılmaması ve temizlenmemesi, göz enfeksiyonları ve diğer problemlerin başlıca sebeplerindendir. Eğer günlük kullan-at lens kullanmıyorsanız, gözünüzü ve görme sağlığınızı korumak için yapacağınız en iyi şeylerden biri temizliği günlük lens çıkartma rutininin bir parçası haline getirmektir.

Lensleri temizlemek hızlı ve basittir. Yapmanız gereken tek şey şu:

  • Lens avucunuzdayken, yüzeyine taze temizleme solüsyonu sıkın.
  • Lensi parmaklarınızın yumuşak kısmıyla 30 saniye kadar ovun.
  • Bu işlemi lensin diğer tarafı için tekrar edin.
  • Lensi kabına koyun, taze solüsyon ile üzerini kaplayın ve kutunun kapağını kapatın.

Lensleri çıkarmakta sorun mu yaşıyorsunuz?

 Dikkate almanız gereken bazı şeyler:

  • Gözlerinizi nemlendiren damlalar veya kayganlaştırıcılar lensi gözünüzden kaldırmayı kolaylaştırabilir. Kuru gözlere lens biraz daha sıkı yapışır.
  • Kontakt lensleri kullanmaya yeni başladıysanız veya lenslerinizi değiştirdiyseniz bir alışma süreci olabilir. Lenslerinizi acele etmeden sakince çıkarmak için kendinize zaman tanıyın.
  • Özellikle rahatsızlık duymaktan endişeleniyorsanız lensi gözünüzün akına doğru kaydırın. Lensi aşağıdaki göz kapağınıza doğru çekmek lensi gözünüzün yüzeyinden kaldırmaya yardımcı olabilir.
  • Eğer lensinizin kenarları birbirine yapışırsa, bir damla taze temizleme solüsyonu ekleyin ve ayrılana kadar nazikçe ovun.

Lenslerinizi çıkarmada sorun yaşamaya devam ederseniz, göz doktorunuza danışın. Bu süreci kolaylaştıracak lens çıkarma aletleri önerebilir. Bunlar genellikle ufak vakum aletleri veya lensi kaldırmaya yarayan yumuşak uçlu cımbızlardır.

Unutmayın, bütün kontakt lensler sonuç olarak narindir ve tıbbi cihazlardır. Göz doktorunuzun, kontakt lens ve lens temizleme solüsyonu üreticinizin verdiği bakım talimatlarına uymak gözlerinizin ve görüşünüzün sağlığını korumak için önemlidir. Göz doktorunuza danışmadan asla lens kullanmaya başlamayın veya lenslerinizi değiştirmeyin. 

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Kategoriler: Kontakt Lens Bakımı
Daha fazla makale