Kontakt lens almak herhangi bir şey almakla aynı değildir. Herhangi bir mağazaya gidip yeni bir çift lens deneyip sizin için uygun olanı seçemezsiniz. Kontakt lensler tıbbi gereçlerdir ve edinmek için kullanıcılara reçetelendirilmesi gerekir.

İyi haber nedir? Kontakt lens satın almak oldukça kolaydır, çok az zaman alır. Sadece göz doktorunu ziyaret etmeniz gerekir.
İşleyişi şöyledir:

Bu süreçte, gözlükleriniz olmadığını varsayalım. Metinleri okurken zorlanıyorsanız veya yakını görmemeye başladıysanız veya uzaktaki nesneler bulanıklaşıyor ise, bulanık görüşünüzü düzeltmek için kontakt lenslere ihtiyaç duyduğunuzu varsayalım. 

Durun, gözlüğe mi ihtiyacım var? İmdat!

Öncelikle, sakin olun. Büyüdükçe ve yaşlandıkça görüşümüz değişir. Bu olağandır. Görüşünüzdeki bu değişikliği yok saymak ve gözlük veya kontakt lense ihtiyaç duymuyormuşsunuz gibi davranmak baş ağrısına ve gün boyu daha da zorlanmaya neden olabilir. Bunu kim ister ki?

Kontakt lens almak daha net görmenizi sağlar ve bu nedenle hayattan daha çok keyif almanıza yardımcı olur; ayrıca gözlük almanın aksine, eğer yeni kontakt lenslerinizi sır olarak saklamak isterseniz kimsenin haberi de olmaz.

 

Göz muayenesi için randevu

Hangi göz doktorunu aramanız gerektiğini bilmiyorsanız, SGK ve Hastane sitelerine bakın ve arkadaşlarınıza sorun. Sizin için doğru göz doktorunu bulmanın kolay yollarını bilmek isterseniz, göz doktoru bulmanın püf noktaları için makalemize bir göz atın. .

Size uygun kontakt lensler hangileri olabilir düşünün 

Göz doktorunuz, size en uygun kontakt lenslerin hangisi olduğuna dair son kararı verecektir ama sizin fikriniz de önemlidir! Göz muayenesine gitmeden önce, kontakt lenslerinizi yenileriyle değiştirmeyi ne kadar sıklıkla düşündüğünüzü aklınızdan geçirin. Günlük kontakt lensler size her gün yeni bir çift lens imkanı sunar. Bu da, günlük temizliğe ve kontakt lens solüsyonuna ihtiyaç duymayacağınız anlamına gelir ki oldukça cazip bir seçenektir.  

Kontakt lensler için yapılan bir göz muayenesinde neler olur?

Göz muayenesi kolaydır; ayrıca yılda bir kere yaptırmanız gereklidir. Genel olarak, doktorunuzun göz sağlığınıza bakmasını ve birkaç soru sormasını bekleyebilirsiniz. Kontakt lensler için yapılan göz muayenelerinin detaylı bir incelemesi için makalemize bakın . 

Kontakt lensleri nereden almalı?

Kontakt lens numaralarınızı öğrendikten ve kontakt lens denemenizi yaptıktan sonra, reçeteniz ile lenslerinizi almaya hazırsınız.  Fakat nereden almalı.? Ülkemizde kontakt lenslerin satışı ile ilgili olarak Optisyen Müesseleri görevlendirilmiştir. Optik mağazalarından lenslerinizi temin edebilirsiniz.

Onaylanmış kaynaklara bağlı kalın. Herkes tasarrufu sever, ama ucuz kontakt lens vaadinin sizi şüpheli kaynaklara sürüklemesine izin vermeyin. Birkaç kuruş tasarruf etmek için göz sağlığınızı tehlikeye atmaya değmez.    

İlk defa kontakt lens kullanmak 

Kontakt lenslerinizi kullanmaya başladıktan sonra, doktorunuzun ilgili tavsiyelerine uyduğunuzdan emin olun. Reçetede belirtilmiş temizleme ve değiştirme programına bağlı kalmak çok önemlidir. Tabii ki bir de kontakt lenslerinizi nasıl takıp çıkaracağınızı öğrenmeniz gerekecek (Lensler nasıl takılır videomuzu izleyerek işleri kolaylaştırabilirsiniz.)  

Kontakt lens almak, bakkaldan ekmek ve süt almaktan biraz daha fazla iş gerektirse de, kolay ve sorunsuzdur. Bir kere yeni kontakt lens aldınız mı, etrafınızdaki dünyayı herhangi bir kişisel özgürlükten feragat etmeden net bir şekilde görmekten çok hoşlanacaksınız.  

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşünüz.
ıl>
Daha fazla makale