Kontakt lensler tıbbi cihazlardır ve yetkili sağlık mercileri tarafından onaylanıp kontrol edilirler. Tıbbi cihaz oldukları için de bakımlarını yapmak önemlidir. Kontakt lenslerinizin size en iyi hizmeti sunabilmesi için hatırlamanız gereken bazı bakım prensipleri şunlardır:

Reçetelendirilmiş kullanım programınıza bağlı kalın

İki haftalık lenslerinizi üç hafta kullanmaya çalışmayın. Bu riski almaya değmez. Kontakt lensler farklı amaçlara uygun olmaları için farklı maddelerden yapılmışlardır ve amacına uygun kullanım için onaylanmışlardır.

Kontakt lensler: Dikkatli kullanın!

Yumuşak kullan-at lensler yırtılabilir. Nazik olun. Eğer yırtılırsa atın. Ayrıca, tırnaklarınızı lenslerden uzak tutun. Tırnaklar sadece keskin değil, aynı zamanda mikrop yuvasıdırlar.

Asla lenslerinizi paylaşmayın

Kontakt lensleri başkasıyla paylaşmak mikropların yayılmasına neden olur, ayrıca lensler herkesin gözü ve görüşü için özel olarak verilmişlerdir.

Her seferinde taze lens solüsyonu kullanın

Lenslerinizi asla musluk suyuyla temizlemeyin—Musluk suyu enfeksiyona neden olan patojenler ve bakteriler taşıyabilir.

Lenslerinizi asla yalamayın—Ağzınız çok çeşitli bakterilerin yuvasıdır. Pek çoğu sindirim sisteminiz için iyi olsa da, gözleriniz için değildir.

Ov ve yıka

Kontakt lenslerinizi taze solüsyon içerisinde 5-20 saniye boyunca parmak uçlarınızın alttaki yumuşak kısımları ile ovun. Taze solüsyonla iyice yıkayın. Araştırmacılar, ovmadan temizlenen lensler için dahi, “ov ve yıka” metodunun lensleri mikroorganizmalardan korumak için en iyi yol olduğunu bulmuşlardır.

Kontakt lens kabınızı temiz tutun

Kabı her kullanımdan sonra yıkayın ve kuru ve temiz bir yerde baş aşağı şekilde kurutun. Amerikan Optometri Derneği, en azından üç ayda bir lens kabınızı değiştirmenizi önerir.

Uzun süreli kullanım için tasarlanmamış lenslerle uyumayın

Uzun süreli kullanım lensleri, lensin korneanıza daha çok oksijen geçirmesine izin veren özel bir teknolojiyle tasarlanmışlardır. Normalde siz uyanıkken ve gözleriniz açıkken, havadaki oksijen göz yaşlarınız ve lenslerinize, oradan da korneanıza geçer.

Siz uyurken normal kontakt lensler yeterince oksijenin gözünüze ulaşmasını engelleyebilirler. Bu da enfeksiyona, ülsere ve korneanızda olağandışı kan damarı oluşumuna neden olabilir.

Talimatları okuyun ve uygulayın

Göz doktorunuzun dediklerine, lenslerinizin kullanım kılavuzuna ve kontakt lens solüsyonunuzla kabınızın kullanım talimatlarına dikkat edin. Bütün bunlar gözlerinizi ve sağlığınızı korumak amacıyla, lenslerinize ve kontakt lens bakım ürünlerinize özen göstermenize yardımcı olmak için dikkatlice düşünülmüş bir sistemin parçasıdır.

Bu yazıdaki hiç bir ifade  tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Daha fazla makale