Çocuğunuzun gözlerini düzenli olarak kontrol ettirmek önemlidir. Ne de olsa  görme yetisi, çocuğunuzun dünyayı öğrenmesinde önemli bir rol oynar. Fakat ne kadar erken başlamalısınız?

Çocuklar ilk ayrıntılı göz muayenelerini 3 yaşındayken olmalıdırlar. Göz doktorunuz başka bir tavsiye vermediği sürece, iki yılda bir göz muayenesi olmaya devam etmelidirler.

Göz doktorunda göz muayenesi olmak, çocuğunuz okula başlayıp da görme taraması testleri yapıldığında daha da önemlidir. Görme taraması testleri görüş keskinliği ve netliğini test etmek için yapılır fakat sağlıklı göz demek sadece 20’de 20 görüş demek değildir.

Renkli görüş veya odaklanma ve takip etme gibi diğer görme yetenekleri, görme taraması testlerinde ortaya çıkmayan diğer sorunları doğurabilirler.

İşte çocuklarınızın gözlerini sağlıklı tutmak için daha fazla öneri.

Çocuğunuz evde ve okulda etrafına nasıl bakıyor gözlemleyin. Çocuğunuzun olası görme problemlerinin varlığı için muayene edilmesi gerektiğini gösterecek bazı belirtiler şunlardır:

Televizyona veya kara tahtaya çok yakın oturmak. Çocuklar görme problemi yaşadıklarında, doğal olarak yaptıkları ilk şey bunun üstesinden gelmek için daha yakın oturmak veya yüzlerine daha da yaklaştırmak olur.

Gözlerini kısmak ve başka rahatsızlık belirtileri. Görme problemleri çocuklarda gözleri kısma, gözleri sıklıkla ovalama, ışığa normalden daha faza duyarlı olma veya cisimlere bakarken kafalarını eğme gibi durumlara yol açabilir.

Koordinasyon problemleri. Yakalama veya bisiklete binme gibi fiziksel aktiviteler sırasında yaşanan el-göz veya vücut-göz koordinasyonu eksiklikleri, görmede zorluk çekmekten dolayı olabilir.  

Normalden alışılmadık derecede daha az ilgi göstermek. İlgi düşüklüğü ve dağınık ilgi, dikkat eksikliğiyle ilintili problemlerin belirtisidir fakat bu belirtiler aynı zamanda görme problemlerinde de mevcuttur. Genç yaştaki görme problemleri, yakına bakarak yapılan okuma, boyama, yapboz gibi aktivitelere ilgi kaybına yol açabilir.

Göz doktoruna ilk kez gidiş

Çocuğunuzun bir göz doktoruna veya herhangi bir doktora ilk gidişi, sinir bozucu olabilir. Beklentilerini önceden belirlemek, onlara kendilerini emniyette hissettirmek için harika bir yoldur. Şunları yapabilirsiniz:

  • Kahramanlarının göz doktoruna gittiği hikayeler okuyun.
  • Resimlere bakmak veya harf şemalarına bakmak gibi, muayenehanede olası görevleri tarif edin.
  • Onları göz damlası olasılığına hazırlayın, ama iğne olmayacaklarına dair onları temin edin.
  • Göz doktorunun sorularına verilecek yanlış bir cevap olmadığını açıklayın.

İyi görme alışkanlıkları erken yaşta başlar. Çocuğunuz için bir göz doktoru bulun veya kendi göz doktorunuza daha fazla tavsiye için danışın. .

Bu yazıdaki hiç bir ifade, tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuzla görüşün.
çocuğunuzun>
Daha fazla makale