Gözlerinizi ve görüşünüzü en iyi halde tutabilmeniz için lenslerinizi takmak ve bakımlarını yapmak,  sadece gözlük takmaktan daha fazlasını gerektirir. Peki, lens takmaya başlamak için en uygun yaş hangisidir? İşte ilk defa kontakt lens takarken size yol gösterecek bazı öneriler..

Çocuklar lens kullanabilir mi?

Lens takmak için asgari yaş veya önerilen bir yaş yoktur, ancak lens takmanın gerekli olup olmadığını değerlendirmek gerekir. Bu kararda yaştan ziyade çocuğunuzun özellikleri ve genel değerlendirme rol oynar. İşte çocuğunuzun lens takmaya hazır olup olmadığını değerlendirmek için bazı öneriler.

Çocukların kullanacağı lenslere karar vermek

Lens takmak sorumluluk ve bakım gerektirir. Bazen aksilikler çıksa da (her yıl kullanıcıların %5’ini etkiler), bunların çoğu lensler düzgün takılmadığından veya düzgün bakımları yapılmadığından meydana gelir.

Çocuğunuz bu sorumluluğu kaldırabilir mi? Talimatları kolay öğrenebilir mi? Görevlerini hatırlatılmaya gerek duymadan yerine getirir mi? Ödevini yapmayı unutur mu? Çocuğunuzun lensleri düzgünce takıp çıkarmayı öğrenip öğrenemeyeceğini, yorgun olduğunda dahi lensleri temiz tutup düzgün bir lens takma programına bağlı kalıp kalamayacağını düşünün.

Çocuğunuzun kontakt lenslere ihtiyacı var mı? Göz doktoru lens mi öneriyor? Çocuğunuz daha rahat spor yapabilmek için mi lens takmak istiyor? Eğer durum sadece kozmetikse çocuğunuzla bu isteğinin herhangi bir sorundan veya baskıdan ileri gelip gelmediğini konuşun.

Lensleri ne zaman takmalı

Pek çok insan için lensler, kozmetik olduğu kadar pratik de bir karardır. Eğer çocuk veya genç, numaralı lenslere ihtiyaç duyduğu için değil de popüler görünmek için lens istiyorsa (veya kıyafetine uyması için), pek çok renkli ve çeşitli lens internette bulunabilir. Fakat ebeveynler dikkatli olmalıdır: internet üzerinden alınan kontakt lensler yetkili mercilerce onaylanmış olmayabilirler. Her zaman önce göz doktorunuza danışın.

Lenslerin bazı faydaları

Numaralı lensler çoğunlukla hayatımızı kolaylaştırır. Dikkatli bakım gerektirmekle birlikte:

  • Daha geniş bir görüş mesafesi verirler 
  • Sporda başarıyı arttırırlar 
  • Doğru verildiklerinde daha iyi bir görüş tecrübesi yaşatırlar

Unutmayın, sağlıklı gözler iyi görüş demektir.. Lens takmayı düşündüğünüzde veya görüşünüzle ilgili herhangi bir konuda önce göz doktorunuzla görüşün.

Bu yazıdaki hiç bir ifade, tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz bakımı uzmanınıza görünün.
Daha fazla makale