Bifokal kontakt lensler presbiyopi ile ilgili odaklanma sorunlarına farklı odakları bir araya getirerek çözüm bulmak üzere tasarlanmış lenslerdir.

"Presbiyopi"40 ila 45 yaşlarında herkesin başına gelen bir görme problemidir. Bu süreçte gözleriniz yakınınızdaki yazılara, örneğin gazete, menü veya kitaplara odaklanma yeteneklerini kaybeder.

Bifokaller okumanıza yardımcı olabilir. Fakat bahsedeceğimiz üzereY bunlar bifokal gözlükler olmak zorunda değildir. Daha fazlasını öğrenmeniz için sizi bifokallerle tanıştıralım ve bifokal kontakt lens almayı düşünüyorsanız neleri hesaba katmanız gerektiğini gösterelim.

Bifokal kontakt lens nedir?

Bifokal kontakt lensler iki ayrı dereceyi tek bir lenste sunan lenslerdir. Bir derece yakındaki yazıları okumak, diğeri ise normal uzak görüş içindir. İkili dereceler ileri yaştan ötürü gözde meydana gelen yakındaki nesnelere odaklanamama problemi olan presbiyopiden muzdarip insanlara yardımcı olur..

Bifokal ve multifokal lensler arasındaki fark nedir?

Bifokal kontakt lensler yakın görüş derecesi ile uzak görüş derecesi arasında belirli bir çizgi ile tasarlanır. Bifokal gözlüklerle yaptığınız gibi, bölgeler arasında gidip gelebilirsiniz. Multifokal lenslerde uzak ve yakın arasında kademeli bir geçiş vardır.

Bifokal lens çeşitleri

İki tip bifokal kontakt lens tasarımı vardır. İlki bifokal gözlükleri yakından takip eder, her derece için ayrı bölüm vardır. Buna bölünmüş bifokal denir ve bazen de değişken veya dönüşümlü bifokal da denebilir. Genellikle, yakın görüş derecesi lensin aşağı kısmında yer alır ve normal uzak görüş derecesi lensin geri kalanında bulunur.

İkinci çeşit bifokal lensin eşmerkezli bir tasarımı vardır. Lensin merkezi normal görüş derecesini, çevreleyen halka da yakın görüş derecesini içerir. Buna eşmerkezli veya simultane bifokal denir.

Bifokal lensler hem yumuşak hem de rijit gaz permeabl veya sert lens maddelerinden yapılır.

Bifokal kontakt lenslerin seçilmesi

İşte bifokal lenslerin size uygun olup olmadığını anlamak için değerlendirmeniz gereken bazı şeyler.

Bifokal lenslerin yararları

Bifokallerin iyi yanları:

  • Yakın gözlüğüne ihtiyaç duymazsınız. 
  • Hem yakın hem de uzak görüşünüz keskinleşir.
  • Bifokal gözlüklere benzerler hatta alışma zamanı daha kısa bile olabilir.

Bifokal lenslerin zorlukları

Bifokal lensler bazen zor gelebilir çünkü:

  • Dereceler arasında nasıl geçiş yapacağınızı öğrenmeniz gerekir.
  • Bazen derinlik algınızı etkileyebilirler.
  • Özellikle, bölünmüş bifokaller, bir de bilgisayar ekranına fazla bakıldığında gözleri yorabilirler (lensin alt kısmındaki okuma derecesi ile).

Bifokal lens alternatifleri:

Eğer bifokaller size çekici gelmezse veya denediyseniz ve doktorunuz sizin için en uygun seçenek olmayabileceklerine karar verdiyse pek çok iyi alternatif var.

Cerrahi olmayan alternatifler:

  • Normal, uzak lensleri yakın gözlüğü ile kombin olarak kullanmak 
  • Monovision (monovizyon) kontakt lensler 
  • Multifocal kontakt lensler

Unutmayın, kontakt lens almak veya kontakt lensleri değiştirmek, göz doktorunuzla beraber almanız gereken bir karardır. Doğru reçetelendirme ve uyum sağlama, gözlerinizin sağlığı, rahatı ve performansı için önemlidir.

Bu yazıdaki hiç bir ifade, tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz bakımı uzmanınıza görünün.
Daha fazla makale