Yazın Gözleri Korumak İçin Önlemler

Havuzda bulunan tahriş edici kimyasal maddeler, UV ışınları ve başıboş havai fişekler ile yaz mevsimi gözler açısından birçok tehlikelerle doludur. Yine de bu eve kapanmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. İşte bir yandan eğlenceden payınızı alırken, diğer yandan da gözlerinizin sağlıklı kalmasını sağlayacak birkaç korunma önlemi:

Mavi gözlerinizi ultraviyole ışınlarından koruyun

Hiç kıpkırmızı ve acılı bir güneş yanığı yaşadınız mı? Bir de bu yanığın korneanızda olduğunu düşünün!  Gözlerinizi güneşin güçlü ışınlarından kaliteli bir çift güneş gözlüğüyle korumazsanız gözlerinizin başına da aynısı gelebilir. Aşırı koyu renkli veya pahalı olmaları gerekmez, yalnızca camlarının hem UVB, hem de UVA ışınlarını engellediğinden emin olmanız yeterli. UV ışınlarını bloke eden kontakt lensler de zararlı ultraviyole ışınlarından korunmanıza yardımcı olabilir.  Güneş gözlüğünün yerini tutmasalar da bu lensler ek bir koruma sağlayabilir. CooperVision’ın ürettiği Avaira ve Clearsight 1 Day kontakt lensleri UV ışınlarını engelleyen kontakt lenslerin kaliteli örnekleridir.

Koruyucu gözlük takmayı unutmayın

Gözleri koruma gereksinimi yalnızca kaynakçılar veya inşaat çalışanları için bir zorunluluk değildir.  Bahçe işleri, evdeki onarımlar ve topla oynanan sporlar sırasında iyi bir koruyucu gözlük kullanmak gözleri ciddi yaralanmalardan koruyabilir. Ve havai fişek gösterisi izlerken kağıttan yapılmış basit gözlüklerin gözünüzü koruyacağını düşünüyorsanız en iyisi havai fişeklerden uzak durmaktır, çünkü Amerikan Oftalmoloji Akademisi’nin verilerine göre havai fişekler yılda 2.700 göz yaralanmasına neden olmaktadır (bunların dörtte biri kalıcı hasar bırakır).

Gözünüzü yakıyorsa, yıkayın

Yaz boyunca birçok krem, sprey veya kimyasal madde gözlerimize kaçabilir. Güneşten koruyucu kremler deri için çok yararlı olsa da, bu durum gözler için geçerli değildir. Bu yüzden de terlediğinizde veya yüzerken bulaşmayacak, suya dayanıklı bir güneş koruyucusu seçmelisiniz. Güneş kremi uyguladıktan sonra ve lenslerini takmadan önce ellerinizi yıkamayı unutmayın. Zehirli sarmaşık, meşe ağacı ve sumak bitkisi gözleri şiddetle tahriş eden yağlar içerir ve gözlerin temiz suyla acilen yıkanması gerekir. Ayrıca dengelenmemiş havuz kimyasalları, böcek kovucu maddeler veya dezenfekte edilmemiş ya da arındırılmamış göl suyu veya su birikintisi ile temas etmesi halinde gözlerinizi yıkamalısınız.

Yaz yılın en güzel zamanıdır. Gözleri koruyucu bu önlemleri izleyerek dışarı çıkın ve güneşin tadını güvenle çıkarın!

Bu blog yazısındaki hiçbir nokta tıbbi tavsiye amacını taşımaz veya bir sağlık profesyonelinin öğütlerinin yerini tutması amaçlanmamıştır. Bireysel sorularınız için lütfen göz hekiminize başvurun.

Daha fazla makale

Ürünlerimize göz atın