Miyopi, veya “uzağı görememe” /”yakını görme”, yakındaki nesneleri net görebildiğiniz ama uzaktaki nesnelerin bulanık göründüğü bir durumdur.

Bu durum fazlasıyla yaygındır ve bundan muzdarip insanlar miyopinin varlığını hemen fark etmeyebilirler zira görüş alanlarındaki her nesne bulanık değildir.

Kitap veya menü okumak sorunsuz olabilir. Fakat o uzaktaki işareti okumak...? Net göremeyebilirsiniz. 

Uzağı görememenin nedenleri

Miyopluk genellikle genlere bağlıdır.

Eğer miyopsanız çocuklarınızda ilerleyen miyopluğun erken belirtileri hakkında tetikte olun. Miyopi rahatsızlığı genellikle erken yaşlarda ortaya çıkmaktadır ve gözlerini düzenli olarak kontrol ettirmek önemlidir. Pek çok çocuk küçük yaşta miyop olmuştur ve yirmili yaşlarına kadar her sene ilerler.

Miyopinin gelişmesinin başka bir nedenleri vardır. Ebeveynlerinizin size TV’nin çok yakınına oturmamayı tembihlediklerini hatırladınız mı? Uzun saatler boyu bilgisayar ekranına bakmak veya az ışıkta okumak gibi göz zorlayıcı herhangi bir aktivite de bir neden olabilir.

Kimse henüz miyopluğun asıl nedenlerini bilmemektedir ama ne olduğu hakkında pek çok bilgiye sahibiz.

Miyopluk, gözümüze giren ışığın retinanın üzerine odaklanmak yerine retinanın önüne odaklanmasından dolayı meydana gelir. (Işık retinanın ardına odaklandığında ise hipermetropi oluşur. Hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinin.)

Peki miyopluğun muhtemel nedenleriyle ilgili daha çok şey bildiğimize göre bunun hakkında ne yapabiliriz?

Miyop tedavisi

Tahmin edebileceğiniz gibi, gözlükler miyoplukta uzaktaki nesneleri bulanık görmeyi düzeltebileceğiniz yollardan biridir. 40 yaşın üzerindeyseniz,  hem uzaktaki hem de yakındaki nesneleri daha net görebilmeniz için multifokal lenslere ihtiyacınız olabilir.

Miyopluk için kontakt lensler pek çok kimse için etkili bir çözümdür. Hem miyopluğu hem hipermetropluğu düzeltmek için çeşitli lens seçenekleri mevcuttur. Spor faaliyetlerine katılmak gibi aktif bir yaşam tarzı sürdürüyorsanız veya lensleri gözlüklere göre tercih ediyorsanız kontakt lens seçenekleri hakkında göz doktorunuzla konuşun.

Miyopluk için düzeltici cerrahi de bir seçenek olabilir. Miyopluk için LASIK cerrahisinde, bir lazer, giren ışığın gerektiği gibi odaklanması için korneanızı yeniden şekillendirir. Herkes bu seçenek için uygun değildir, gözlerinize bağlıdır. Ayrıca bilmelisiniz ki pek çok sigorta şirketi bu prosedürü kozmetik amaçlı addeder ve karşılamaz.

Çocuklarda miyopluk

Bahsettiğimiz gibi, miyopluk genellikle genetiktir. Çocuklarınız varsa ve miyopsanız, çocuklarınıza da aktarmış olabilirsiniz. Sizin hatanız değil tabii ki, fakat belirtiler için dikkatli olmalısınız (baş ağrıları, nesneleri okumak için yaklaşmak, gözlerin yorulması, vb.)

Her zamanki gibi, ailenizin göz doktorunu ziyaret etmeyi ve uygun aralıklarla randevu almayı unutmayın.

Çocuğunuzda miyop varsa, bu geçmeyecektir. Sıklıkla, ergenlik çağını geçene kadar daha da ilerler.  

Küçükler için, dışarıda daha çok zaman geçirmenin (TV ekranından ve video oyunlarından uzakta) miyopluğu azaltmaya yardımcı olabileceğine dair bazı tartışmalar vardır.

Bir parka gidip açık havada oynamak hem çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmeniz hem de çocuğunuzun gözleri için iyi olabilir.

Eğer çocuğunuzun görüşü bulanıksa, göz doktorunuza danışın. Bir günü daha bulanık geçirmeye gerek yok!

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Daha fazla makale