Aklınızdan kontakt lenslerinizle yüzmek mi geçiyor? Yapmayın.

Türk Oftalmoloji Derneği kontakt lens takıyorken suya girmemenizi tavsiye etmektedir. Göller, okyanus, yüzme havuzları, sauna ve hatta duş da buna dahildir.

Neden? Suyun içinde görünmeyen, gözlerinizi tehdit eden maddeler olabilir. Kontakt Lensleriniz bu mikroorganizmalardan bazılarını tutabilir, sonuçta zararlı etkiler oluşabilir.

Bu tehditlerden birisi Akantamoeba Keratittir. Akantamoba türleri, toprak ve göl suyunda her yerde bulunabilen mikroskopik organizmalardır. "Keratit" kornea enflamasyonu anlamına gelmektedir. 

Amerikan Optometri Dernedği (AOD)'ye göre Akantamoeba nadiren enfeksiyona yol açar. Ancak Akantamoba keratit baş gösterirse, bunun sonuçları oldukça ciddi olabilir, hatta görüşünüzü tehdit edebilir.** 

AOD tarafından sıralanan semptomlar şunları içerir:

  • Kırmızı, ağrılı bir göz enfeksiyonu
  • Yabancı madde varmış hissiyatıyla bulanık görme, yaşarma ve ışığa hassasiyet
  • Alışılmıştan uzun bir süre hatta lenslerinizi çıkardıktan sonra bile kızarmış, irrite olmuş kalan gözler

Kontakt lensler yokken Acanthamoeba gibi organizmalar çoğunlukla gözlerinizden akıp gider. Ancak lens yokken dahi enfekte etme potansiyelleri vardır.

Kontakt lensleri temizlerken veya muhafaza ederken çeşme suyu kullanmaktan kaçının

Kontakt lensleri temizlemeyi ve dezenfekte etmeyi ve çıkarıp takarken göz doktoru tarafından reçete edilen uygun ürünleri kullanmayı gerektiren bir sebep vardır: Organizmaları gidermek ve gözlerinizi sağlıklı tutmaya yardım etmek.

En iyi sonuçlar için "ovma gerektirmeyen" solüsyon bile kullansanız "ov ve yıka" yöntemini uygulayın.

Günlük kullan-at lensler, göz enfeksiyonu tehlikesini azaltmaya yarayabilir. Ancak günlük lens takmanın enfeksiyon meydana gelmesi riskini tamamen ortadan kaldırmadığının farkında olmalısınız. Yine de günlük kullan-at lensler takmak günlük temizleme rutinlerini ortadan kaldırmak ve size her gün yeni bir çift sunmak gibi başka yollarla da size yardım edebilir.

Kontakt Lenslerinizi takmak ve temizlemekte göz doktorunuzun tavsiyelerine daima uyun. Eski kontakt lens temizleme solüsyonunuzun üstünü yenisiyle doldurarak birkaç kuruş tasarruf etmeye çalışmayın. 

Türk Oftalmoloji Derneği  lenslerinizi sakladığınız kutunuzu ayda bir  yenisiyle değiştirmenizi önerir. Lens kutunuzu tuvaletten uzak tutmaya çalışan ve temizlemeler arasında açık ve kuru bırakın. 

Kontakt lens takarken iyi hijyen alışkanlıkları sürdürmek önemlidir. Kontakt Lens bakımı hakkında talimatları göz doktorunuza sorun Göz doktorunuz size sadece lens yazmaktan daha fazlasını yapabilir Eğer göz doktorunuzun size söylediği herhangi bir şeyi anlamazsanız lens kullanma talimatları hakkında sorular yöneltmekten çekinmeyin. Lens kullanıcı olun ya da olmayın, eğer gözünüzde ağrı yaşarsanız, derhal bir doktor ile irtibat kurun.Sadece iki gözünüz var. Onlara özen gösterin. Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.

* Türk Oftalmoloji Derneği (TOD)
Kategoriler: Aktiviteler, Yaşam Tarzı
Daha fazla makale

Ürünlerimize göz atın