Kontakt lensle yüzebilir misiniz?

Sıcak yaz günleriyle birlikte yüzme de yeniden hayatımıza giriyor. Kontakt lens kullanıcısı iseniz lensleriniz gözünüzdeyken suya girip giremeyeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz.  Yoksa çevrenizi nasıl göreceksiniz? Size kötü haber vermek istemeyiz ama kontakt lensle yüzmek gözleriniz açısından çok tehlikeli olabilir. Nedenini ve neler yapılması gerektiğini aşağıda ele alacağız.  

Yüzerken neden kontakt lens kullanmamalısınız?

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) lens kullanıcılarını kontakt lenslerin hiçbir zaman suyla temas ettirilmemesi konusunda uyarmaktadır. Kontakt lenslerle yüzmek göz enfeksiyonlarına ve kornea ülseri gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bunun nedeni Acanthamoeba organizmaları gibi mikropların kontakt lens ile göz arasındaki bölgede birikebilmeleridir.  Lenslerinizi gözünüzden çıkarıp temizleseniz bile Acanthamoeba birçok dezenfekte edici maddeye karşı dirençli olduğundan günler sonra bile gözlerinizde enfeksiyona yol açabilir.  Acanthamoeba keratiti, yani kornea enflamasyonu, hemen her zaman kontakt lens kullanımına bağlıdır ve görme kaybına neden olabilir.

Havuzda yüzmek uygun mudur?

Hayır, havuzda yüzmek de uygun değildir. Birçok havuzda kullanılan klor bakteri türlerinin çoğunu öldürse de, tümünü öldüremez. Ayrıca kontakt lensler kloru içine emebildiğinden klorun kendisi de gözde tahrişe neden olabilir. Ayrıca lenslerinizi çıkarmakta zorluk çekebilirsiniz.

Bu durumda ne yapılmalı?

Duş bile alacak olsanız suya girmeden önce kontakt lenslerinizi çıkardığınızdan emin olun. Görüş sorununuz her an düzeltici lens kullanmanızı gerektiriyorsa suya girmeden önce numaralı ve kaliteli bir yüzme gözlüğü edinin. Bu gözlükler ayrıca gözünüzü güneş ışınlarından korumak için UV korumalı olarak da temin edilebilmektedir.

Deniz veya havuza dalmak yazın sıcağında serinlemek için iyi bir yöntem olabilir. Biraz dikkat gösterirseniz gözlerinizin yazın başından sonuna kadar sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Daha fazla makale

Ürünlerimize göz atın