Keratokon (kornea çıkıklığı), korneanın bir koni gibi çıkıntı yaptığı bir rahatsızlıktır. Bu isim Yunanca (keratokonus) kökenli olup kelime anlamı "kornea konisi"dir.”

Keratokonus semptomları

Keratokonusun neden bazı bireylerde ortaya çıktığı net olmamakla birlikt,e hem kornea şeklinin bozulmasından hem de deformasyonun en yüksek olduğu yerde oluşan skardan dolayı semptomlara yol açtığını biliyoruz. 

Keratokonus semptomları genellikle normal bir görme bulanıklaşması gibi başlar ancak daha yaygın kırma kusurları veya astigmatın bulanıklığından farklıdır.

Keratokonus için ayırıcı özellik ise bir nesnenin etrafında serpilmiş görünümde hayalet görüntülerdir. Bunlar, birden gelip geçen ya da parlayan bozulmalar olarak da görünebilir ve çoğu kez parlak ışığa hassasiyet ve kimi zaman kaşınma eşlik edebilir.

Keratokonus aynı zamanda gece görüşünün genellikle yetersiz olmasına yol açar. Görmedeki bozulmalar ve bulanmalar, düşük ışıklı koşullarda daha belirgindir zira gözbebekleri daha fazla ışık yakalamak amacıyla açılır ve bunu yapmaları korneanın bozuk yüzeyini daha fazla açığa çıkarır. 

Keratokonus tedavisi

Gözlükler ve normal, yumuşak kontakt lensler, en hafif haldeki vakalara yardımcı olabilir ve görme keskinliği sorununu başarıyla düzeltir. Hastalık ilerledikçe görsel keskinliği -kısmen korneanın değişen şekline daha az uyum sağlayarak- düzeltmek amacıyla çoğu kez rijit gaz permeabl (RGP) veya sert lens Keratokon lensleri görme sorunlarını düzeltmekle birlikte hastalığın ilerlemesini geciktirmez.

Hastalık kötüleştikçe, özel lensler ve cerrahi en etkili düzeltici seçenekler haline gelir. 

Cerrahi ve kornea nakilleri

, Keratoplasti, olarak da bilinen kornea nakilleri güvenli ve etkilidir. Ancak çoğu kez hastaların bir çeşit görme düzeltimine ihtiyacı olur.

Kornea naklinde cerrah, hastanın korneasını çıkarıp yerine bir donörün kornasını nakleder. Korneanın kendisi doğrudan kanla beslenmediği için verici kornealarının kan grubu uyumlu olması gerekmez. Çoğunlukla görsel sonuçlar hastalığın ciddiyeti, cerrahi teknikler ve diğer etmenler fark etmeksizin çok iyidir.

Kornea nakillerine cerrahi bir alternatif olarak kısa süre önce kornea halkası implantları, Intac, FDA onayı almıştır. Korneanın kenarından yapılan küçük kesilerden geçirilerek takılan ince yaylar gözün içinde fark edilmesi zor bir halka oluşturur. Bu yaylar, konikleşmiş korneanın tepesini ters yönde iterek düzleştirir ve daha normal bir şekl geri dönmesini sağlar.

Korneal çapraz bağlama (CXL)  Avrupa'da çalışılan, gelişmekte olan bir tedavidir ve günümüzde ABD'de klinik denemeleri devam etmektedir. Kolajen çapraz bağlar korneanın doğal çapalarıdır. Çapraz bağlama tedavisi, korneanın özel damlalarla doyurulmasını ardından kolajen çapraz bağ miktarını çoğaltmak amacıyla bu çözeltinin morötesi ışıkla aktive edilmesini içerir. Çapraz bağlama keratokonusu tedavi etmese de hastalığın ilerlemesini durdurmaktaki potansiyeli umut vericidir.

Keratokonus olmanızdan veya kötüleşmesinden endişeleniyorsanız göz doktorunuzla konuşun. Göz doktorunuz görsel sağlığınızın ve tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesinde müttefikinizdir ve keratokonus için ayrıntılı bir tanı koyabilir. Düzenli göz muayeneleri, göz doktorunuzun gözlerinizi ve görüşünüzü takip edip, mümkün olduğunca uzun süre onları sağlıklı tutması için harika bir yoldur.

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Kategoriler: Göz Hastalıkları
Daha fazla makale

Ürünlerimize göz atın