Katarakt göz merceklerimizi matlaştırarak net görmemizi zorlaştırır. Proteinlerin birikerek merceğin üstünde bir perde tabakası oluşturduğunda meydana gelebilir.

Muhtemelen hayal edebileceğiniz gibi bu tabaka göze giren ışık miktarını azaltır.

Bu durumu neredeyse fotoğraf makinesi lensinin üzerinde, net fotoğraf çekmeyi zorlaştıran buğulanma gibi düşünebilirsiniz.

Katarakt semptomları

Kataraktı olan bir kişi, gece araç kullanmakta zorlanabilir, diğer araçların yaklaşan farlarının etrafında haleler görebilir. Bu parlama gün içine de taşınıp bahsettiğimiz "sisli görüşü" oluşturur.

Gözde katarakt oluşumu,sıklıkla, zaman alır, bu sebeple de kataraktı yaşlı nesillerle ilişkilendiririz. Fakat yeni doğmuş bebeklere kadar, genç insanlarda da gelişebilir.

Katarakt cerrahisi işlemleri

Katarakt cerrahisi ilk başta biraz ürkütücü gelebilir ancak oldukça yaygındır ve kataraktlar için günübirlik bir işlem olarak uygulanabilir. Seçenekleriniz ve tavsiyeleri için (operatör/cerrahi uygulayan) bir göz doktoru ile konuşmanız gerekir.

Size lokal anestezi verilir ve kataraktı parçalamak için ultrason kullanılabilir ki böylece tekrardan net görebilirsiniz. Elbette, bu sahilde eğlenceli bir gün değil bir ameliyattır ama genelde hızlı ve kolaydır.

Diğer hallerde yapay bir mercek takılabilir. Katarakt eğer her iki gözünüzde de varsa iki ameliyat randevusu verilebilir, çünkü böylece, diğer gözü ameliyat etmeden önce ameliyatlı gözünüz tamamen iyileşir.  Yine bir göz doktoru size mahsus ihtiyaçlarınız hakkında size daha fazla tavsiyede bulunabilir.

Kataraktın önlenmesi

Nurses’ Health Study araştırmasında elde edilen bilgiler, bol bol C vitamini ve E vitamininin yanı sıra lutein ve zeaksantin içeren sağlıklı bir beslenmenin katarakta yararlı olabileceğini göstermiştir.

Yani bu ve başka çalışmalara göre, taze, yeşil yapraklı sebzelere evet; sonrasında sigaraya ise hayır demek, katarakt oluşumunu yavaşlatabilir.

Bol bol karalahana yemek mevcut kataraktı geri çevirebilir mi? Hayır. Bunun için göz doktorunuza muayene olmanız gerekir. Ama karalahana, ıspanak, hardal otu katarakt oluşumu karşı önlem olarak yararlı olabilir.

Eğer şu anda kataraktınız varsa en iyi eylem şeklinin ne olacağı hakkında göz doktorunuz ile konuşun. Doktorunuz cerrahi için beklemeyi tavsiye edebilir. Beklemeniz gerekmiyorsa net görmeyi reddetmeniz için bir sebep yoktur. Bu prosedür görece kolay ve yaygındır. 

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Daha fazla makale