Göz doktorları tarafından "hipermetropi" olarak da adlandırılan yakını görememe, yakındaki nesnelerin bulanık olduğu görme duyusunu anlatan ortak terimdir, ancak uzaktaki bir şeye baktığınızda görüntü nettir.

Öyle ki TV seyretmek sorun olabilir ancak otoyoldaki bilbordları okumak muhtemelen değildir. Buna uzağı gören görüş denir - nesneleri uzaktalarken net görebilmek. Bu durum, miyopinin tam tersidir. (  Yakını gören görüş hakkında daha fazlasını okuyun.).)

Hipermetrop mu presbiyopi mi...? Gelin bunu keşfedelim.

Eğer yakını göreme semptomlarınız olabileceğini düşünüyorsanız gelin önce biraz detektiflik yapalım. Sorun, göz doktorlarının "presbiyopi" olarak adlandırdığı rahatsızlık olabilir. Yaşanan sorunların çoğu birbiriyle aynıdır (örn. yakındaki nesneleri okurken bulanık görüntü, uzaktakilerde net görüntü).

Presbiyopi ile yakını görememe arasındaki ana fark, yaşınızdır. Eğer 40 yaşın üzerindeyseniz ve -özellikle de bir restoran gibi düşük ışıklı yerlerde- küçük metinlere odaklanamadığınızı henüz yeni fark ediyorsanız, muhtemelen hipermetrop değil presbiyopiniz vardır.

Her iki görme kusuru da oldukça yaygındır ve kolayca düzeltilir; sadece farklı türde gözlük veya kontakt lensler gerekir. Göz doktorunuza danışın. ( Presbiyopi hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz.)

Neler yakını görememeye neden olur?

Yakını görememek çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir, ancak olası suçlu genetiktir.

Eğer yakını göremiyorsanız göz bebeklerinizden giren ışık, retinanıza doğru odaklanmıyordur. Bunun sebebi, gözünüzün normalde kısa olması ve bu nedenle görüntülerin retinanızın hafifçe arkasına düşmesi olabilir. Bu da elinizdeki gazete bulanık görünürken uzaktaki nesnelerin iyi görünmesine sebep olabilir.

Yakını görememe nasıl düzeltilir

Yakını görememe tedavisi var mıdır...? Alabileceğiniz sihirli bir hap yoktur ancak başka bazı seçenekler vardır.

Yakını görememe için kontakt lensler

Bulanık, yakını göremeyen gözler sferik kontakt lenslerle düzelir. Tüm seçeneklerinizi gözden geçirdiğinizden emin olun, mesela lenslerinizi ne sıklıkla değiştirmek istiyorsunuz veya gün boyu ne kadar süreyle takacaksınız?  

Reçeteli gözlükler

Gözlükler, yakını görememe için bir diğer seçenektir. Lens veya gözlük tercihi, yaşam tarzına bağlıdır. Her iki seçeneği de düşünün.

Göz için lazer cerrahisi

Yakını görememe için bir diğer seçenek LASIK'tir. Bir göz doktoru, korneanızı kısmen yeniden şekillendirmek amacıyla bir lazer kullanır. Bu seçeneği düşünürken, maliyetini de göz önünde bulundurun. Tüm sigorta planları LASIK'i kapsamaz. Sigorta acentanızla temasa geçin ve poliçenizin neyi kapsadığını sorun.

Bahsetmiş olduğumuz gibi yakını görememe oldukça yaygındır ve kolayca çözülür. Küçük yazıları okumakta güçlük çekiyorsanız veya yakınınızdaki birine veya bir şeye baktığınızda görüşünüz bulanıksa bir göz doktoru bulun. . Doktorunuz görüşünüzü ve seçenekleri değerlendirecektir.

Bu acısız bir süreçtir ve fazla vaktinizi almaz.

Üşütmek gibi geçici kırgınlıkların aksine hipermetrop, düzeltici eylem olmadan basitçe geçip gitmez. Neden hayatınızdan net görüşü eksik edesiniz ki?

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Daha fazla makale

Ürünlerimize göz atın