Gözlerinizi UV ışınlarından nasıl korumalısınız

Nihayet yaz geldi ve bu da güneşin keyfini çıkaracağınız anlamına geliyor! Cildinizdeki güneş yanıklarına karşı mutlaka önlem alıyorsunuzdur, fakat hiç göz yanığından söz edildiğini duydunuz mu? Fakat kaygılanmanıza gerek yok, çünkü gözlerinizin UV ışınlarından korunmasının yolu birkaç basit adımdan geçiyor.

Gözlerinizde UV hasarı nasıl oluşur?

Cildinizi güneş yanığından korumak için güneş kremi sürdüğünüz zaman korneanızı da yanıktan korumak için önlem almayı unutmamalısınız. Ciddi bir kornea yanığı geçici körlüğe neden olabilir. Ayrıca UV ışınlarında düzenli olarak maruz kalmak birikimsel hasara da yol açabilir. Katarakt, göz kapağı derisi kanseri ve retina melanoması da güneşin yol açtığı hasar nedeniyle gözde oluşabilecek olası risklerdir.  

Ne zaman dikkat edilmesi gereklidir?

Birçok kişi güneş ışınlarının yaz mevsiminde en güçlü olduğunu bilse de, UV ışınlarının gücünü etkileyen başka faktörler de söz konusudur:

 • Enlem–Ekvatora ne kadar yakın konumdaysanız, UV ışınları o kadar güçlüdür. Güneş dimdik tepenizde olduğunda ışınlarını süzmek için üzerinizde daha ince bir atmosfer ve daha az ozon olacaktır.
 • Günün saati–Güneşin en tepedeki konumuna geldiğinde öğlen saatleri ışınlarının en güçlü olduğu zamandır. Bu saat sizin zaman diliminize göre farklılık gösterebilir. En güvenlisi güneşin sabah saat 10.00 ile öğleden sonra 16.00 arasında en güçlü olduğunun kabul edilmesidir.
 • Ozon düzeyi–Bölgedeki ozon tabakası ne kadar kalınsa o kadar güçlü bir filtreleme sağlar. Avustralya gibi bazı bölgelerde ozon tabakası incelmiştir. Yurt dışına yolculuk yapmayı planlıyorsanız, gideceğiniz bölgedeki ozon tabakasının durumunu ozon haritası  üzerinde kontrol etmelisiniz.
 • Yükseklik–Bu yaz dağ tatili yapmayı planlıyorsanız yüksek yerlerde atmosferin daha ince olduğunu ve UV ışınlarının daha az süzüldüğünü unutmamalısınız. Deniz yüksekliğinden itibaren her 100 metrelik yükseltide UV radyasyon düzeyleri %10 ile %12 düzeyinde artar.
 • Yansıma–Tatil için deniz veya göl kenarına gidecekseniz güneş ışınlarının denizden ve/veya kumdan yansıdığını unutmamalısınız. Deniz köpüğü UV ışınlarını %25, kuru kum da %15 oranında yansıtabilir.
 • Hava durumu – Dışarıda havanın bulutlu olması UV ışınlarına karşı önlem almanıza gerek olmadığı anlamına gelmez. UV ışıma düzeyleri bulutsuz bir gökyüzünde en yüksek düzeyde olsa da,  hafif bulutlu bir havada güneşin UV ışınlarının %80’i bulutlardan geçerek yeryüzüne erişebilir.  

Gözlerinizi nasıl koruyabilirsiniz?

 • Günün UV indeks değerini kontrol edin – Gün içinde yapacaklarınızı planlarken ne kadar güneş korumasına gereksinim duyacağınızı Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) UV indeksi üzerinden kontrol edebilirsiniz. Bu indeks her gün UV ışınlarının şiddetini 1 ila 11arasında bir değerde belirler. Bu ölçeğe göre 1 düzeyinde minimum koruma gerekli olurken, 11 düzeyinde maksimum koruma gerekir.
 • Geniş kenarlı bir şapka kullanın. Biçimine bağlı olarak şapka yüzünüzü ve gözlerinizi değişik açılardan gelecek ışınlara karşı koruyabilir.  
 • Doğru özelliklere sahip bir güneş gözlüğü kullanın. Gözlüklerinizin çok koyu renk camlı veya çerçevesinin markalı olması gerekmez. Tek dikkat etmeniz gereken şey camlarının hem UVB, hem de UVA ışınlarını %99 oranında süzebilmesi ve çerçevesinin değişik açılardan gelecek ışınlara karşı koruyacak biçimde gözünüzü her yönden sarmasıdır.
 • UV ışınlarını süzen kontakt lensler kullanın. UV ışınlarını engelleyen lensler zararlı UV ışınlarına karşı da koruma sağlar. Güneş gözlüğünün yerini tutmasa da, bu lenslerle ek bir koruma elde edilir. Avaira®   kontakt lenslerimiz UV ışınlarını süzme özelliği olan bu türden lenslerin kaliteli örnekleridir. Unutmayın ki UV süzen güneş gözlükleri en iyi sonucu kontakt lenslerle birlikte sağlar.

Yaz güneşten keyif alma mevsimidir. UV ışınlarından korunma amaçlı bu önerilere uyarak dışarı çıkın ve güneşin keyfini güvenle çıkarın!

“Bu makaledeki hiçbir nokta tıbbi tavsiye amacını taşımaz veya bir sağlık profesyonelinin öğütlerinin yerini tutması amaçlanmamıştır. Bireysel sorularınız için lütfen göz hekiminize başvurun.

Daha fazla makale

Related Products

 • Avaira

  Miyop veya hipermetrop. Uzun süreli konfor sağlayan lenslerin keyfini sürün.