Gözleriniz en önemli organlarınız arasındadır. Gözleriniz sadece milyonlarca rengin şeklini ve derinliğini görmenize izin vermekle kalmaz ayrıca vücudunuzun iç saatinin muntazam çalışmasını sağlayan ışık sinyallerini düzenlemeye yardımcı olur.

Gözleriniz aynı zamanda bedeninizin en hassas organları arasındadır ve görme duyunuzu korumak ve geliştirmek için korumanıza ihtiyaç duyarlar. 

Ahşap işleri veya çevre düzenlemesi yaparken daima koruyucu gözlük kullanmanız gerektiğini farkında olabilirsiniz ancak her gün gözlerinizi korumak ve sağlıklı tutmanın başka yolları da vardır. 

Gözlerinizi güneşten korumak

Tüm enerji kaynakları gibi güneş yaşam için kritik destek sağlar ancak aynı zamanda ciddi zarar oluşturabilir. Morötesi (UV) ışınım, güneş ışığının açığa çıkardığı tehlikenin büyük bölümünü taşıyarak cildinizi ve gözlerinizi yakarak korunmasız bırakılırlarsa uzun dönemli hasara yol açar.

Güneşin UV ışınları, güneşli bir günde kumsaldayken açık ve bellidir ancak kapalı günlerde ve ısığı gözünüze yansıtan karın üzerinde de eşit derecede tehlikelidir.

Gözlerinizi güneş ve UV hasarından korumak için:

  • Açık havada, UV koruması olan kaliteli güneş gözlükleri takın
  • Geniş bir siperi olan şapka veya kasket takın ve gölgede mola verin.
  • Asla doğrudan güneşe bakmayın bilhassa dürbünle veya güneş tutulması esnasında

Göz yorgunluğundan korunma

  Bazen gözlerimizi büyük tehlikeye atabiliriz. Çok fazla çalışan gözler uzun vadeli ve kısa vadeli görme sorunlarına yatkındır. Görme duyunuzu korumaya yardımcı olmak ve gözlerinizi sağlıklı tutmak için şu yollarla yorgunluğu en aza indirin , :

Bilgisayar başındayken molalar verin. Her iki saatte bir bilgisayardan uzaklaşacağınız 15 dakikalık molalar vermeye çalışın ve her yirmi dakikada bir odada etrafa bakarak gözlerinizi dinlendirin.

Kendinize iyi ışık sağlayın. Gözlerinizin okumak ve yazmak, bilgisayarda çalışmak veya TV seyretmek için yeterli ışığa ihtiyacı vardır. Düşük ışıkta veya karanlıkta gözleriniz olağandan daha sıkı çalışmak zorunda kalır bu da yorgunluğa yol açar.

Gözlerinizi tazelemek ve nemlendirmek için sık sık göz kırpın.

Uygun göz aksesuarlarının alınması. Gözlük veya lens takıyorsanız derecesinin halen gözleriniz ve yapmakta olduğunuz iş için doğru olduğundan emin olun.

İyi hava kalitesi sürdürmek. Gözlerinizi kuru kalmaktan koruyun, gerekirse bir nemlendirme cihazı kullanarak, konforlu sıcaklıkları sürdürerek, duman ve diğer kirleticilerden sakınarak görme duyunuzu iyileştirin.

Biliçli olun! Göz doktorunuzu düzenli ziyaret edin ve gözlerinizi sağlıklı tutmak için onlara iyi bakın.

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunu ile görüşün.
Daha fazla makale