Gün boyunca rahat hissetmek için, otomatik olarak göz kırparız. Göz kırpmak gözlerimizi kayganlaştırmaya ve nemlendirmeye yardımcı olur, böylece kuruluk hissetmeyiz. Yüzünüze esen sıcak ve kuru rüzgarları tecrübe ettiyseniz, gözlerinizde o hoş olmayan “zımpara” hissini bilirsiniz.

Bazılarımız için ise, o kuru ve rahatsız göz hissi hep bizimle kalır. Bazen gözlerimizin nemlenmesi için yeterli gözyaşı üretilmez ve bazen gözyaşı düzgünce boşaltılmaz. Bu durum yaşlandıkça daha çok olur. Bu duruma göz doktorları  “keratokonjunktivitis sika” derler fakat siz muhtemelen “göz kuruluğu sendromu” adını daha iyi bilirsiniz.

Göz Kuruluğu Sendromu belirtileri

Göz Kuruluğu Sendromu, 40 yaşın üzerindeki insanları etkiler. Bazı belirtileri şunlardır:

  • Gözlerde kaşıntı
  • Kırmızı, kanlanmış gözler
  • Işık hassasiyetinde artış

Eğer “geçen hafta tam da böyle hissetmiştim!” diyorsanız o zaman ne yaptığınızı tekrar düşünün. Hepimizin bir nebze kırmızı, kuru gözleri olmuştur. Sıcak, rüzgarlı bir ortamda mıydınız? Peki yüzünüze sürekli havanın üflendiği bir ofiste bulunuyor veya uzun süre televizyon veya bilgisayar ekranına bakarak oturuyor muydunuz?

Sürekli bir esinti ve dikkatle ekrana baktığı için göz kırpmayı unutmak gibi durumlar gözlerimizi kurutur; bu olduğunda gözlerimiz gerektiği kadar nemi alamaz. 

Eğer Sahra Çölü’nde trekkinge gitmediyseniz (veya televizyonda onunla ilgili uzun bir film izlemediyseniz) ama yine de gözlerinizi eskiden olduklarından daha kuru gibi hissediyorsanız, kuru gözleriniz olabilir.

Kuru Göz Sendromu tedavisi

Sıklıkla görülse de, göz kuruluğu sendromu, grip gibi “kendiliğinden geçen” bir şey değildir. Göz doktorunuz ihtiyacınız olan tedaviyi yazacak ve durumu atlatmanızı sağlayacaktır.

Bu tedaviler arasında:

 Göz damlası uygulamak - eğer gözlerinizde sürekli kuruluk varsa, gün içerisinde yapay gözyaşı kullanarak gözlerinizi nemlendirmek yardımcı olabilir. Gözyaşlarımız sudan çok daha fazlasıdır. Enfeksiyondan korunmak ve gözlerin nemlenmesi için gerekli pek çok içeriğe sahiptirler.

Yüzünüze su çarpmakla başa çıkabileceğinizi düşünmeyin. İşe yaramayacaktır.

Merhemler ve diğer ilaçlar - eğer gözyaşlarınızın akması için biraz yardıma ihtiyacınız varsa, reçeteyle alınabilen ilaçlar yardımcı olacaktır. Göz doktorunuza sorun.

Ameliyat - göz kuruluğu sendromunun ameliyatında, gözyaşlarının boşalması için gerekli kanallar kapatılabilir. Bu neden yapılır? Çünkü gözde daha çok gözyaşı kalması ve böylelikle gözlerin nemli kalmasına yardımcı olmaya yarar.

Göz kuruluğuna iyi gelecek genel geçer bir yöntem olmasa da burada sıraladığımız yöntemler bu probleme sahip diğer insanlara yardımcı olmuştur.Göz doktorunuza bu tedavilerin sizin için iyi olup olmayacağı konusunda danışın. 

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Kategoriler: Göz Hastalıkları
Daha fazla makale

Ürünlerimize göz atın