İşte, bahar!

Nisan yağmurlarının ve Mayısta açan çiçeklerin zamanı. Ve birçoğumuz için mevsimsel alerjilerin ve yanan kırmızı gözlerin geri döndüğü zaman.

Şayet bu senaryo sizinle hemencecik ilişkilendirilebilir ise yalnız değilseniz. Göz alerjileri çok yaygındır.

Göz alerjilerini çözmek için ne yapabilirsiniz? Çok şey.

Sulanan gözler, alerjik gözler, kaşınma....off!

Göz alerjisi semptomları yılın her vakti görülebilir. Bu, bulunduğunuz yere ve alerji türünüze bağlıdır: Genelde yılın yarısında başımıza bela olan mevsimsel ve tüm yıl bizimle kalan müzmin.

Göz alerjisi çok sayıda harici unsurdan kaynaklanabilir. Mevsimsel alerjileri polen, kanaryaotu, çimen vb. gibi dışarıdaki havada taşınan alerjenler doğurur. Müzmin alerjilerin evcil hayvan kepeğinden toz akarlarına kadar farklı failleri vardır.

Önemli bir not: Gözlerde kaşıntı ve diğer alerji semptomlarını yaşarsanız profesyonel teşhis için doktorunuza görünmeniz iyi bir fikirdir. Alerjiden başka bir durum örneğin arpacık yani göz kapağınızda bir bezin şişmesi, konjuktivit veya oldukça bulaşıcı bir enfeksiyon olabilir. (Hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinin.)

Göz alerjilerinin tedavisi

Reçeteli ilaçların yanı sıra biraz dindirmek için alerjilere karşı evde deneyebileceğiniz doğal tedaviler vardır.

(Mümkünse) oluşturan sebepten uzak durmaya çalışın. Bu çok barizmiş gibi görünebilir ancak birazcık planlamayla daha sonra hapşırmaktan kurtulmak ve alerjiyi dindirmek mümkün olabilir.

Mevsimsel alerjiniz varsa baharda ve yazın rüzgarlı günlerde açık hava faaliyetlerinden kaçınmaya çalışın. Bahar yağmuru polenlerle mucizeler yaratır, o yüzden, çevre düzenlenmesi işlerinizi yağmurdan sonraki bir güne bırakmaya çalışın.

Ayrıca ayakkabılarınızı dışarıda bırakmayı düşünebilirsiniz, böylece polen peşiniz sıra evinize girmez.

Alerjiler için antihistaminik içermeyen başka fikirler

Çarşaf ve yastık kılıflarınızı kurutmak için dışarı asmak çevre (ve elektrik faturanız) için harika olabilir ancak polen miktarının fazla olduğu günlerde elektrikli kurutucunuzu kullanmayı düşünebilirsiniz. Aksi halde kontamine olmuş nevresimlerin üzerinde yattığınız için tüm gece hapşırma ve gözlerinizin sulanması riskini alırsınız.  

Kaşınan gözlerinizi ellerinizle ovuşturmamaya çalışın. Ovmak göz alerjilerini kötüleştirebilir.

Yüzünüzü yıkamak ve suyu gözünüzden uzağa doğru çarpmak da polen ve olası tahriş edicileri yıkayarak temizlemeye yardımcı olabilir. Önce ellerinizi sabunla yıkayın ardından yüzünüzü sabunsuz yıkayın. Sabun da gözlerinizi tahriş edebilir.

Her birimiz farklıyız. Her zaman olduğu gibi, doktorunuza size en uygun göz alerjisi tedavisini danıştığınıza emin olun.

Kontakt lensler ve alerjiler

Eğer lens takıyor ve alerjiden şikayet ediyorsanız muhtemelen saatler boyunca duşun altında kalmak istediğiniz günler yaşamışsınızdır. Anlayabiliyoruz. Ancak işinizi veya derslerinizi aksatmadan önce gözlerinizdeki kızarıklık ve kaşıntıyı hafifletmek için atabileceğiniz adımlar var. 

Lenslerinizi temizleyin ve imalatçının tavsiye ettiği kullanma programına uyun. Bu önemli adımı unutmamaya çalışın! Bir yere not alın. E-posta veya metin olarak bir hatırlatıcı oluşturun.

Nemlendirici damlalarınızı elinizin altında bulundurun. Bu her zaman için iyi bir fikirdir, fakat polenin yoğun olduğu günlerde neredeyse zorunludur.

Mümkünse iki haftalık veya aylık lensler yerine günlük kontakt lenslere geçmeyi düşünün. Gözlerinizdeki alerji kontaminantlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Göz alerjileri nahoş bir durumdur. Ancak işleri iyileştirmek için atabileceğimiz adımlar vardır. Doktorunuza sizin için doğru olacak önlemleri sorun. 

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuzla görüşün.
Kategoriler: Göz Hastalıkları
Daha fazla makale

Ürünlerimize göz atın