Net göremediğimiz zaman çare ararız. Lensler veya cerrahi olmadan görüşümüzü düzeltemesek de, görüşünüzü ve göz sağlığınızı kendi kendinize geliştirebilirsiniz.

Görüşü doğal olarak geliştirmek 

Görüşünüzü doğal olarak geliştirmenin en iyi yolu, gözlerinize sağlıklı olmaları için gerekeni vermektir. İyi beslenme ve vitamin desteği, gözlerinizi ve genel olarak vücudunuzu sağlıklı tutar 

Vitaminler ve antioksidanlar

Görüşü iyileştirdiği kanıtlanmış iki vitamin ve antioksidan şunlardır:

  • A vitamini (eksikliği, az ışıkta ve gece görüşümüz için önemli olan rodopsin pigmenti kaynaklarımızı etkiler)
  • Lutein

Lutein gözlerimize nasıl yardımcı olur

Lutein, retinada pigmentli hücrelerin fazla ışıktan koruma sağladıkları bir tabakada yüksek miktarda bulunan bir pigmenttir. Güvenilir bilimsel araştırmalar göstermiştir ki lutein desteği sayesinde gözlerimizin görüşü doğal olarak iyileşmektedir.

Neyse ki, lutein, ıspanak, karalahana ve pazı gibi sebzelerde doğal olarak bulunan bir antioksidandır. 

İyi görmek için yenecekler

Görüşü iyileştiren pek çok vitamin ve antioksidan çoğu yiyecekte doğal olarak bulunur. Örneğin:

  • Havuç, karalahana, ıspanak, kabak ailesi (A vitamini ve lutein)
  • Karaciğer (A vitamini), morina balığı karaciğeri yağı da dahil olmak üzere
  • Pazı, kabak, brüksel lahanası (lutein)
  • Tatlı patates ve tereyağı (A vitamini)

Göz egzersizleri görüşümü kurtarır mı? (Yoksa gözlerimi döndürmekten mi ibarettir?) 

Pek çok göz egzersizi, görüşü doğal yoldan iyileştirmenin ve miyopluğun çaresi olarak dillendirilir. Bates Metodu, avuçlama, hareket ettirme ve görsel teknikler ile göz küresini yeniden şekillendirerek görüşü iyileştirmeyi önerir. Yan Bao Jian Cao ise masaj ve akubasınç yöntemleriyle göze binen yükü ve göz problemlerini gidermeyi önerir.

Fakat bu egzersizlerin hiçbirisinin, bilimsel olmayan, kulaktan dolma ve plasebo etkisinden mütevellit sonuçlar haricinde, somut bir kanıtı yoktur. Görme terapisi, oftalmolojinin, göz kayması, takip etme, zorlanma gibi sorunlarla ilgilenen bir alanıdır. Oysa görüş egzersizlerinin görme netliğini etkilediğine dair sağlam bir delil yoktur.

Görüşümüzü profesyonel yardım almadan düzeltemeyiz ve görme problemleri için hızlı ve kolay bir çözüm yoktur. Fakat iyi beslenme yoluyla, görüşünüze kendiniz doğal yollardan yardımcı olabilirsiniz. Her zamanki gibi, lütfen doktorunuza danışın.

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Daha fazla makale

Ürünlerimize göz atın