Teknolojik gelişmeler inanılmaz yeni çözümler getirir...ancak aynı zamanda yeni güçlükler de sunar. Modern çağda bilgisayar ve internet kullanımı bize daha önce hiç olmadığı kadar çok bilgiyi ve aracı kullanma imkanı verir.

Tüm bu üretkenlik çoğu kez ekrana bakarak uzun zaman geçirmemiz anlamına gelir: iş bilgisayarlarımıza, evdeki dizüstü bilgisayarlara ve akıllı telefonlarımıza. Ekrana bakarak geçirilen tüm bu süre bizim için pek de iyi değildir.

"Ekran gözleri" oluşması

Bilgisayarın aşırı kullanılmasından kaynaklanan bir grup görme ve göz sorunu Bilgisayara Bakma Sendromu (BBS) olarak tanımlanır. Bir bilgisayar ekranına bakmak, basılı sayfaları okumaktan farklı olup,genelde gözü daha fazla çalıştırır.

Parlama ve yansımalar, düşük kontrast ve yetersiz netlik, metin okumayı zorlaştırır. Masalarımızdaki bilgisayar monitörleriyle ve dijital "sayfalarla" etkileşimimiz, kağıt üzerine yazmamız ve oradan okumamızdan farklıdır. Tüm bu fazladan yük, göz sorunlarına yol açabilir veya var olanı kötüleştirebilir.

Bilgisayar ve göz sorunları

Bilgisayar kullanımının neden olduğu veya kötüleştirdiği görme ve göz sorunları:

  • Bulanıklaşan görme
  • Kuru ve tahriş olmuş gözler
  • Göz yorgunluğu
  • Baş ağrıları

Göz doktorunuzla bu belirtiler hakkında konuşurken netlik, odaklanma, hizalama ve hareket sorunlarını fark etmek için kapsamlı bir muayene yapmasını bekleyebilirsiniz.

Bilgisayara bakma tedavisi

Bilgisayara Bakma Sendromunda çeşitli göz ve görme sorunları uzun süre bilgisayar kullanımıyla biriken gerilimleri hafifleterek tedavi edilir. Ancak tedavi ve önleme, görme duyunuzu koruma ve iyileştirmenize yardım edebilir.

 

Bilgisayara Bakma Sendromunu önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olmak için:

En etkili noktanızı bulun - Gözlerimiz doğal olarak ileri ve aşağı doğru bakar. Bu konum için bilgisayar monitörünüzü, ekranın merkezi göz seviyenizden birkaç cm aşağıda ve gözlerinizden 50-70 cm uzakta olacak şekilde yerleştirin.

Aydınlatmanızı ayarlayın - Aydınlatmanızı ayarlayın - Kendinize yeterlince ışık sağlayın, ancak bilgisayar ekranınızı ve ışık kaynaklarınızı parlamayı önleyecek şekilde yerleştirin.

Parlama Önleyici (anti-glare) ekran kulanın - Bu filtre ekranın üzerine yerleştirilir ve etrafınızdaki ışık kaynakları üzerinde kontrolünüz yoksa veya azsa, parlamayı azaltmanıza yardım edebilir.

Molalar yapın ve sık sık göz kırpın - Gözün yorulmasını engellemek için her iki saatte bir gözünüzü 15 dakika dinlendirin ve her 20 dakikada bir odada etrafınıza bakarak gözlerinizin tekrar odaklanmasına imkan tanıyın. Göz kırpmak gözlerinizi nemli tutar ve göz kuruluğu ihtimalini azaltır.

Unutmayın, gözleriniz sizin için çok çalışıyor;  bu yüzden kendinize verimli ve sağlıklı gözler için gerek duyduğunuz dinlenme ve desteği sağlayın. Şüphe içindeyseniz göz doktorunuzla konuşun.

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
Daha fazla makale