Göz doktorunuz astigmatınız olduğunu mu söyledi? Belki ailenizden birisi bu sorunu yaşıyorudur, ya da siz astigmat semptomlarından muzdaripsinizdir; yakındaki veya uzaktaki nesnelere bakarken bulanık görüyorsunuzdur.

Okurken bulanık görüyorsanız bilmelisiniz ki, bu konuda yalnız değilsiniz. Astigmat çok yaygın bir sorundur. Bu terimi muhtemelen çok kez duymuşsunuzdur. Peki, tam olarak nedir?

Nasıl astigmat olursunuz?

Basitçe söylersek astigmat, düzensiz bir şekle esneme yapan bir kornea veya mercekten dolayı gelişen bir rahatsızlıktır.

Astigmatı olan kişilerin korneaları yuvarlak yerine daha oval biçimdedir. Bu durum ışık kırma kusuruna yol açarak gözlerinize giriş yapan ışığı saptırır. Sonuç olarak görüntüler bulanık görünür.

Astigmatı olan çocuklar ve yetişkinler metinleri okumakta, veya hem uzakta hem de yakındaki ayrıntıları seçmekte zorlanabilir.

Gerçekten neden kaynaklandığını kimse bilmemektedir. Ancak astigmatın çeşitli sebeplerinin olması mümkün olsa da genellikle suçlu olan bir sebep vardır: genetik. Görmenizde bozulma varsa soy ağacınıza bir bakın. Ebeveynlerinizde ve muhtemelen başka akrabalarınızda da vardır.

Astigmat her zaman kalıtımsal mıdır? Hayır, bazen gözde yaşanan bir travma da tetikleyebilir. Ayrıca korneanın koni şeklini almasına neden olan keratokonus rahatsızlığı vardır. Bu bozukluk, özel kontakt lensler veya cerrahi gerektiren daha ciddi astigmata neden olur, ancak nadir görülen bir durumdur.

Astigmatınız hafif de olsa, pek hafif olmasa da, net görüş için bir tür tıbbi düzeltim gerektirecektir. Neyse ki, sıradan astigmattan kaynaklanan bulanıklığın çoğu kolayca düzeltilebilir.

Astigmat nasıl tespit edilir

Uzak ve yakın nesneleri net görmekte zorlanıyor musunuz? Sık sık baş ağrıları mı çekiyorsunuz? Göz hekiminizi ziyaret edin. Görüşün bulanıklaşması otomatik olarak astigmatınız var demek değildir. Başka bir şey de olabilir.

Göz doktorunuz, hızlı ve (acısız) bir muayene ile, sizde veya ailenizden birinde bu bozukluk olup olmadığını ve sorunun düzeltilmesi için atılması gereken adımları değerlendirebilir.

Eğer gözünüzde herhangi bir görme bulanıklığı varsa seçeneklerinizi konuşmak için bir randevu alın.

Astigmat tedavisi

Dediğimiz gibi astigmatın çoğu şeklinin tedavisi kolaydır. Bazı düzeltici seçenekleriniz vardır. Bunlardan bazıları:

  • Gözlük
  • Kontakt Lensler
  • LASIK cerrahisi

Şunu unutmayın, astigmatın düzeltilmesi konusunda tüm seçenekler eşit değildir. Eğer 40 yaşın üzerindeyseniz multifokal veya bifokal lens ihtiyacınız olabilir.

Hangi seçeneğin siz ve yaşam tarzınız için en iyisi olduğunu göz doktorunuz ile konuşun.

Astigmat kontakt lensleri

Astigmatı olan hastalara, torik kontakt lensler reçete edilir.

 Astigmat kontakt lenslerin,  gözdeyken,  kendi etraflarında dönmeyi engellemek amacıyla alt bölgeleri daha kalındır. Böylece daha iyi bir görme keskinliği için lensler istikrarlı ve öngörülebilen şekilde konumlandırılabilir. Ayrıca göz doktorunun da lensi göze uygulamasını kolaylaştırır.

Yani göz doktorunuzun "torik" kelimesinden bahsettiğini duyarsanız artık lens dünyasında bunun ne demek olduğunu biliyorsunuz.

Astigmatı düzeltmek, göz doktorunuzla görüşüp, tavsiye edilen seçenekleri takip etmek kadar basit olabilir. Lens tercihinizi dillendirmekten çekinmeyin (örn günlük, uzun kullanımlı vb.). Göz doktorunuzun size yardım etmek için hazırdır. 

Bu yazıdaki hiç bir ifade, tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz bakımı uzmanınıza görünün.
Daha fazla makale