Akantamoeba Keratiti nedir?

Bir gözün kaybedilmesi ya da kalıcı körlük gibi yıkıcı sonuçları olabilen nadir görülen bir göz enfeksiyonudur.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, , Akantamoeba türleri toprak ve göl suyunda bulunabilen mikroskopik organizmalardır. Ancak bu organizmalar yüzme havuzları, jakuziler ve hatta içme suyunda da bulunabilir. *

Pek çok insan bu organizmalara maruz kalır fakat organizma yıkanarak uzaklaşacağından çok azı enfekte olur. Akantamoeba keratit enfeksiyonu kesikler veya diğer göz travmaları, kontamine olmuş suya maruz kalma veya göz rutinleri bakımından yetersiz hijyen koşulları sebebiyle meydana gelebilir. 

Akantamoeba Keratitinin semptomları nelerdir ?

Akantamoeba keratis semptomları aşağıdakileri içerir:

  • Işığa karşı hassasiyet ve aşırı göz yaşarması
  • Göz kızarıklığı ve ağrıyla birlikte görmede bulanıklaşma
  • Gözde bir şey varmış hissi
  • Ciddi baş ağrıları

Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız görmezden gelmeyin. Derhal doktorunuzu arayın. Yüzüyorsanız bunu belirtin ve nerede bulunduğunuzu söyleyin. Verebileceğiniz her türlü bilgi yardımcı olabilir.

Akantamoeba keratitin tedavisi vardır ancak erken teşhis esastır.

Akantamoeba keratitine yakalanma olasılığını azaltmak için ne yapabilirim ?

Akantamoeba türlerine maruz kalmanın yanı sıra (gözü örten şeffaf kubbe olan) korneada oluşan bir travma, Amerikan Oftalmoloji Akademisi'ne göre - özellikle de bağışıklık sistemi yetmezliği olan kişilerde- Akantamoeba keratiti enfeksiyonuna yol açabilir.** 

Akantamoeba keratiti, kontakt lensleri olan kişilerde de, olmayan kişilerde de baş gösterebilir. Bu nedenle iyi hijyen talimatlarına daima uyun.

Eğer kontakt lens takıyorsanız aşağıdaki ipuçlarını izleyerek Akantamoeba keratiti ile enfekte olma olasılığını azaltabilirsiniz:

  • Kontakt Lenslerinizi temizlerken "ov ve yıka" yöntemini uygulayın.
  • Kontakt lens kabınızı en azından üç ayda bir değiştirin.
  • Daima taze temizleme solüsyonu kullanın - asla eski solüsyonunuzun üstünü yenisiyle doldurmayın
  • Kontakt Lens bakımı hakkında göz doktorunuzun talimatlarına tamamen uyun

Birkaç kuruş tasarruf etmek için lens değiştirme programınızı esnetmeye veya temizleme solüsyonundan arttırmaya çalışmayın, aldığınız tehlikeye değmez.

Ayrıca lenslerle yüzmemek konulu makalemizde de ifade edildiği gibi lens takarken duş almaktan kaçının . Evde kullandığınız temiz su dahi kontakt lensleriniz tarafından tutulabilecek maddeler içerebilir.

Milyonlarca insan her gün güvenli bir şekilde lens kullanıyor. Ancak göz doktorunuzun kontak lens bakımı hakkında size talimatlar vermesinin bir sebebi vardır. Bu talimatlara uyun ve lenslerin sunduğu özgürlüğün tadını çıkarın.

Bu yazıdaki hiç bir ifade tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz doktorunuz ile görüşün.
*Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri
** Amerikan Oftalmoloji Akademisi
Daha fazla makale