Çocuklar, gözlerini ve görüşlerini sağlıklı tutabilmek için, lenslerin sorumluluğunu kaldıracak kadar olgun olmalıdırlar. Hangi yaşta hazır olacağı çocuktan çocuğa değişir. Göz doktorunuza danışmanın yanında, aşağıdaki bazı maddeler de çocuğunuzun lens kullanmaya hazır olup olmadığını belirlemede yardımcı olabilir.

Çocuk lensleri hakkında önemli sorular

Çocuğunuz sorumluluk sahibi mi? Söylenmeden ödevini yapar mı? Odasını temiz ve yaşanılabilir halde tutabiliyor mu? Siz hatırlatmadan evcil hayvanını besler mi? Çocuğunuzun lenslerini ve gözlerini korumak için dikkatli ve düzenli bakım sorumluluğunu alabilecek olması gerekir.

Çocuğunuz neden lens istiyor?

Görme problemi yaşadığından mı? Yoksa dış görünüş problemi yaşadığından mı? Eğer ikincisi geçerliyse, çocuğunuzla okulda herhangi bir akran baskısı yaşayıp yaşamadığına dair konuşmalısınız. Neden lens kullanmak istediği konusunda size açılmasını sağlayın.

Göz doktorunuz ne düşünüyor?

Göz doktorunuza, çocuğunuzun şimdiki ve geçmişteki göz sağlığı değerlendirmesine göre kontakt lens kullanımı hakkında ne düşündüğünü sorun. Göz doktorunuz önemli avantajları ve dezavantajları ortaya koyabilir ve  Lensler nasıl takılır diye anlatabilir.

Özel gün temalı lensler, renkli lensler, diğer yeni ürünler

Eğer çocuğunuz popüler olmak için kırmızı veya mavi lens takmak istiyorsa veya özel bir gün için giyeceği kostüme uyan lensler takmak istiyorsa, bilmeniz gereken birkaç şey var:

  • İnternet üzerinden lens alırsanız, çoğu yetkili makamlar tarafından onaylı değildir.
  • Doktor reçetesi ve rehberliği olmadan lens almak ciddi enfeksiyon ve görme problemlerine neden olabilir.
  • Dekoratif lensler ve tam olarak göze uymayan diğer lensler görüşünüzü etkileyebilir ve korneanızı çizebilirler.

Göz doktorunuza danışın ve ucuz kontakt lenslerden uzak durun.

Çocuğunuzun görme yeteneği kıymetlidir. Sevdiği bir çizgi karakter veya sinemadaki bir canavar gibi görünmek istemesi hoş olsa da, çocuğunuzla bunun iyi ve kötü yanlarını konuşmalısınız. Sonuç olarak, çocuklarınız için kontakt lens alırken yapmanız gereken en önemli şey, göz doktorunuza danışmanızdır.

Bu yazıdaki hiç bir ifade, tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir ve bir tıp uzmanının önerilerinin yerine geçmesi amaçlanmamıştır. Hususi sorularınız için lütfen göz bakımı uzmanınıza görünün.
Daha fazla makale